Seznamte se s Lauren Singer, environmentální aktivistkou, pro kterou je zero-waste hračka

23. 5. 2020

Před 8 lety se environmentální aktivistka Lauren Singer rozhodla začít žít bezodpadovým životním stylem (tzv. zero-waste). Brzy na to založila bezobalový obchod Package Free, ve kterém dnes naleznete všechny možné alternativy plastů.

Lauren Singer se během svých studií na New York University začala zajímat o to, jak žít bez vytváření odpadu. Největší inspirací jí byla bloggerka Bea Johnson. Ta výrazně ovlivnila zero-waste hnutí, do kterého se následně Lauren Singer zapojila. To jí vedlo k vytvoření vzdělávací platformy Odpad je pro blbce (Trash Is For Tossers), určené pro lidi, kteří sami možná nemají dostatek času či zdrojů na to, aby se zabývali snižováním nebo úplným vymýcením odpadu.

Lauren Singer uvedla, že bezodpadový životní styl pro ni znamená: „Neukládat nic na skládky a nelikvidovat nic s úmyslem, že to již nebude znovu použito – prostě nevytvářet žádný odpad.“ Odpad, který končí na skládkách, uvolňuje emise metanu, který patří mezi hlavní pachatele změny klimatu.

Zatímco představa eliminovat veškerý náš odpad může ze začátku znít děsivě, Lauren Singer radí, že tajemství spočívá v malých počátečních krocích. Uvědomme si, že například průměrný Američan vyprodukuje denně 2 kg odpadu. To je cca 730 kg odpadu na osobu ročně. Když se zaměříme na malé věci a zvyky, které můžeme změnit, jako třeba odmítat igelitové tašky nebo nakupovat z velkoobjemových balení místo jednotlivých balení, po malých krůčcích se postupně můžeme naučit žít bez produkování odpadu.

Po vytvoření vzdělávací platformy na sebe Lauren Singer strhla pozornost v roce 2014, kdy zveřejnila fotografii, na které byl v půllitrové zavařovací sklenici veškerý odpad, který vyprodukovala za poslední 2 roky.

Lauren Singer v roce 2017 otevřela svůj první bezobalový obchod Package Free, kde si lidé mohou produkty na snižování odpadu objednat online či je zakoupit v kamenném obchodě v Brooklynu, NYC. „Otevřela jsem bezobalový obchod, abych tyto opravdu jednoduché praktiky přiblížila lidem – vyměnila jsem plastové zubní kartáčky za bambusové, balené šampóny za šampóny v kusech jako mýdlo. Máme alternativu pro vše, co byste si potřebovali koupit v obalu,“ prohlásila Lauren Singer. Její obchod od otevření po současnost ušetřil 100 milionů kusů odpadu, které by jinak skončily na skládkách. Pracovala také jako manažerka udržitelnosti v Oddělení ochrany životního prostředí města New York.

S vypuknutím pandemie koronaviru na začátku roku 2020 se bezodpadový životní styl stal náročnějším. Například není možné nakupovat v bezobalových obchodech. Laurem Singer zveřejnila na Instagramu fotografii potravin, které nakoupila – v plastových obalech, aby se zásobila na dobu, kterou bude muset pravděpodobně strávit doma. Napsala k tomu komentář: „Všichni procházíme touto situací společně. Během posledních několika týdnů jsem učinila VELMI nedokonalá rozhodnutí, ale snažím se dělat to nejlepší pro sebe, pro mou komunitu, pro mou společnost, tým a také to nejlepší pro lidstvo.“

Jakákoli volba, jak snížit svou produkci odpadu a žít udržitelnějším životním stylem je pozitivní. Nenechme se odradit tím, co neděláme, ale buďme motivovaní a inspirovaní tím, co děláme.


Zdroj: Meet Lauren Singer, the Environmental Activist Making It Easy to Go Waste-Free. [online] Global Citizen, 30. 4. 2020. Dostupné ZDE.

Související

Udržitelná strava. Zpráva o rostlinném mléku mapuje rostlinné alternativy mléka

Přejít na článek