Seznamte se s mladými podnikateli z Afriky, kteří brzy změní svět

9. 10. 2017

V létě se po celém světě slavil Světový den populace. Rádi bychom vás seznámili se vším, co nutně potřebujete vědět o rostoucím potenciálu africké mládeže.

Afrika je domovem nejmladší populace na světě a očekává se, že část zahrnující mládež nadále poroste takovým tempem, že v průběhu dvou následujících desetiletí svou velikostí dvojnásobně překročí počet celkové populace Evropské unie. Napříč kontinentem africká mládež tvrdě pracuje, aby vybrousila své podnikatelské dovednosti k dokonalosti, a tak jsou africké vyhlídky v této oblasti vice než slibné.

Aby byl demografický vývoj schopen udržet své tempo, musí se investice do africké mládeže stát prioritou. Například řešení genderového problému, rozdílu ve vzdělanosti dívek a chlapců, by mohlo v rozvojových zemích přinést ročně 112 až 152 miliard dolarů.

Čtěte dál a dozvíte se, jak skvěle si vedou někteří mladí afričtí podnikatelé.

Laetitia Mukungu, Keňa
Laetitia byla teprve třináctiletou dívkou, když byla nucena zanechat školy, protože její rodina si poplatky za vzdělání nemohla dovolit. O rok později se pustila do podnikání a založila malou farmu (Africa Rabbit Centre), která chová králíky a obchoduje s nimi. Tento projekt byl natolik úspěšný, že v současnosti zaměstnává 15 žen, 65 dětem umožnil navštěvovat školu a třem ženám poskytl mikroúvěr pro zahájení jejich vlastního podnikání.

Jean Bosco Nzeyimana, Rwanda
V pouhých 23 letech byl časopisem Forbes zařazen mezi Třicet nejslibnějších mladých afrických podnikatelů pro rok 2017. Je zakladatelem společnosti Habona, která shromažďuje organický odpad z něhož produkuje cenově dostupné a ekologicky šetrné brikety a bio-hnojiva pro zemědělce. Jean doufá, že se jeho společnost stane inspirací pro zapojení mladých podnikatelů do zemědělského sektoru. Jean dodává: “Mladí lidé by měli umět rozpoznat a využít příležitostí, které toto odvětví nabízí. V první řadě jde o vytváření nových pracovních míst. Zěmědělství má skvělý potenciál pro snížení nezaměstnanosti mladých.”

Leah Kibe, Keňa
Leah je zakladatelkou a ředitelkou knihovny Colour World Green Initiatives. Poté, co si u svého bratra všimla potíží se čtením, začala od přátel a rodiny sbírat knihy a vyzvala další děti, aby se k ní připojily. Tato akce měla v místní komunitě velmi pozitivní odezvu, a tak Leah neváhala a rozhodla se založit oficiální knihovnu. Ta v tuto chvílí poskytuje bezmála tisícovce studentů přístup ke studijním materiálům a knihám.

Regina Honu, Ghana
Díky tomu, že pracovala od svých mladých let v technických oborech, Regina Honu dobře věděla, jaké výzvy čekají na ženy pracující v tomto odvětví. Pro ženy toužící po práci v oblasti STEM (Science, technology, engineering, and mathematics/Věda, technologie, inženýrství a matematika) vytvořila program Tech Needs Girls. Program běží v Ghaně a Burkině Faso a poskytuje dívkám znalosti z oblasti kódování, nabízí spolupráci s mentory a podporuje dívky na cestě za univerzitním vzděláním.

Brian Bosire, Keňa
Brian v Keni založil svou společnost UjuziKilimo (v překladu ze Svahilštiny “Znalost zemědělství”) a vyvinul elektronické zařízení, které ze vzorků půdy získává informace o její kvalitě. Tyto poznatky pomáhají farmářům zjistit, jaké plodiny budou na jejich polích úspěšně růst. Nepříliš dlouho po dvacátých narozeninách tak Brian pomáhá zemědělců v Keni dosáhnout zisku a měnit tak jejich životy k lepšímu.

Zdroj: www.one.org, volně přeloženo z aj, celý článek v originále dostupný zde.