Seznamte se se 4 mladými mírovými aktivisty nové generace

31. 3. 2020

Nepříjemné události, které se odehrávají v posledních letech v naší společnosti, aktivizují mladé studenty k akci. Někteří z nich se stali symbolem boje za mír a jsou vzorem pro další generace.

centered image

Emma Gonzalez, 20 let,

Florida, Spojené státy americké

Emma se s ostatními spolužáky schovávala v temné komoře, zatímco střelec útočil na lidi v její střední škole v Parklandu v roce 2018. Přežila, ale 17 nevinných lidí ne. O čtyři dny později přednesla na Floridě silnou emotivní řeč na demonstraci proti zbraním a brzy se stala jednou z nejvýraznějších tváří protestu. Na svém Twitteru stále hovoří o násilí a objevila se na obálce časopisu TIME. Spoluzakládala mládežnické hnutí March for Our Lives.

Payal Jangid, 17 let,

Rádžasthán, Indie

Po úniku ze života dětské otrokyně v Dillí se Payal stala ve věku 14 let advokátkou za vzdělání dívek a aktivně vystupuje proti dětskému manželství. Sama odmítla být dětskou nevěstou, nesouhlasila s rozhodnutím rodičů a úspěšně zabránila manželství. Začátkem roku 2019 jako první Indka v historii získala ocenění Goalkeepers Global Goals Changemaker, které oslavuje aktivisty podporující 17 globálních cílů.

Brandon Wolf, 18 let,

Florida, Spojené státy americké

Během druhé nejhorší hromadné střelby v historii USA v LGBTQ+ klubu v Orlandu se Brandon schoval v koupelně a útok přežil, ale jeho nejlepší přítel a 48 dalších ne. Po útoku založil projekt Dru, který má za cíl podporovat LGBTQ+ mládež a bojuje za rovnost a přijetí ve světě. Projekt rozdal více než 30 000 dolarů na vysokoškolských stipendiích a 5 000 dolarů na drobných grantech.

Kelvin Doe, 13 let,

Sierra Leone, západní Afrika

Kelvin strávil dětství během občanské války v Sieře Leone. Válka skončila, když mu bylo šest. I když neměl žádné technické vzdělání, začal v pouhých 11 letech pracovat se starou elektronikou, aby pomohl vyřešit místní problémy. Ve 13 letech vyráběl vlastní baterie na napájení světel v místních domácnostech. Přednášel na Harvardské univerzitě a je čestným členem rady Emergency USA, která poskytuje lékařskou a chirurgickou péči obětem války a chudoby.


Zdroj: 8 Incredible Youth Peace Activists. [online]. Copyright © BOTTLETOP 2019 [cit. 27.03.2020]. Dostupné ZDE.