Šití výrobků FOREWEAR nás baví, říkají švadlenky z Chotěboře

17. 5. 2020

V této době, kdy spousta lidí přichází o práci či se bojí o své blízké, je potřeba přinášet pozitivní příběhy těch, kteří se s nějakou velkou krizí v životě již dokázali poprat. Takovými hrdinkami jsou švadlenky, které šijí firemní dárky FOREWEAR z recyklovaných textilních přebytků.

Spojuje je radost z povedené práce. Nebojí se overlocku, ani zaoblených rohů tašek na dokumenty. Paní Eliška, Alena, Romana, Marie a další Eliška – tyto ženy si prošly tvrdou životní zkouškou. I díky chráněným dílnám a šicím zakázkám od FOREWEAR ale dokázaly přijít na jiné myšlenky a znovu se obout do života. Teď si užívají vnoučat a svých koníčků. V tom, co je pro ně nejdůležitější hodnotou, ale mají jasno – je to zdraví.

Paní Alena (53 let) se dostala do chráněné dílny spíše náhodou. Docházela na Úřad práce, kde jí paní řekla, že v Chráněných dílnách Fokus Vysočina shánějí pracovnici na šicí dílnu. Když tam ale dorazila, místo už bylo obsazené. Paní Aleně ale přálo štěstí: jelikož je vyučená dámská krejčová, místo se pro ni nakonec našlo. V dílně pracuje již čtyři roky. Paní Alenka nejčastěji stříhá jednotlivé díly a našívá cedulky. Po práci se vždycky těší na návštěvu vnoučka Dominička, na své čtyři yorkšíry a práci na zahrádce.

Někdy člověka život nešetří. Paní Maruška (51 let) pracuje v chráněné šicí dílně od roku 2001, a to 23 hodin týdně. Nejčastěji šije síťky a saky pro rybáře a na výrobcích FOREWEAR sešívá gumy a stříhá. V roce 2015 jí zjistili rakovinu levého prsu a prodělala dlouhou a naštěstí účinnou léčbu a operaci. „Všechno jsem zvládla a díky svému úsilí jsem dnes vyléčená. Do budoucna bych si přála, aby se mi nemoc nevrátila a abych mohla ještě dlouho pracovat v šicí dílně,“ říká s vděčností Maruška. Kromě práce má i různé koníčky: kupuje si časopisy, luští v nich křížovky a posílá je. Chtěla by být štíhlejší, tak jezdí na kole, na rotopedu a chodí s přítelem na dlouhé procházky. Také si oblíbila práci doma v kuchyni, někdy ráda něco dobrého uvaří a upeče.

Paní Eliška (47 let) se do chráněné dílny dostala přes svou lékařku a pracuje zde již 5 let. Nejvíce ji baví šít interiéry, ale i výrobky pro FOREWEAR, na které našívá gumy. A jak se v dílně ocitla? Po 25letém manželství, ze kterého má syna Karla a dceru Kateřinu, se rozvedla pro velké neshody ve výchově, nyní je v částečném invalidním důchodu. Je ráda, že v tomto těžkém období má práci, která ji baví a ve které je obklopená spoustou dobrých lidí.

Když potkáte v dílnách tuto upravenou sympatickou blondýnku, je hned jasné, že mluvíte s někým, kdo se vyzná ve své práci. Marie (56 let) v dílnách pracuje od roku 2017 a za tu dobu se vypracovala na vedoucí výroby pro FOREWEAR. Zodpovídá za to, aby vše na výrobcích bylo přesně, jak má podle výrobní dokumentace, v požadované kvalitě a počtech. Když je potřeba, sama zastane všechny části výroby. Troufne si i na kulaté rohy v obalech na tablety. Práci vyvažuje plaváním, jízdou na kole a prací na zahrádce. K tomu všemu si stíhá užívat i svou roli trojnásobné babičky.

Když si zajdete v okolí Chotěboře na procházku, dost možná zde natrefíte na Elišku (53 let), která se nadchla pro nordic walking chůzi. Paní Eliška totiž miluje pobyt v přírodě, kde si nejlépe odpočine. Dlouholetý tlak a rostoucí nároky ve firmě, kde dříve pracovala, pro ni byly natolik velkou psychickou zátěží, až se stala částečně invalidní. Do běžného pracovního procesu se vrátit nemohla, tři roky proto pracovala jako profesionální chůva. Pak se ale doslechla o dílnách, ve kterých teď pracuje již jeden rok. Budoucnost neplánuje, přeje si pouze zdraví své i své rodiny a další vnoučátka.

Budete-li letos ve Vaší firmě zvažovat nákup firemních propagačních předmětů nebo dárků pro zaměstnance či klienty, uděláte projektu FOREWEAR velkou radost, když zvážíte spolupráci právě s jejich šicí dílnou. V této složité době budou mít co dělat, aby pro dílnu zajistili plnohodnotnou práci. Výrobky jsou šité v chráněné dílně, takže je možné odebrat je jako daňově odečitatelnou položku v rámci náhradního plnění. Takže, pokud byste tak jak tak nějaké firemní dárky pořizovali, zvolte českou výrobu v české chráněné dílně a připraví Vám něco krásného v designu přímo pro Vaši společnost. Zakázky nejraději připravují s větším předstihem, takže už teď se těší na kontakt od Vás.


Autorka článku: Markéta Borecká, zakladatelka projektu FOREWEAR.

Související

Covid-19 zhoršuje psychiku i u zdravých lidí. V Ostravě pomůže Spirála

Přejít na článek