Školní farmářské trhy ve Skutečně zdravých školách

12. 11. 2019

Ve Skutečně zdravých školách se s říjnovými farmářskými trhy doslova roztrhnul pytel. Konaly se ve školních tělocvičnách, na zahradách nebo hřištích škol.

A byly, jsou a budou opravdické, reálné. V letošním roce jich proběhla více než desítka a chválou nad nimi se nešetřilo! Základní a mateřská škola Žďár na Orlicí na své zahradě hostila pět dalších škol a školek. Několik měsíců předchozí usilovné práce na organizaci společného trhu. Nic jednoduchého, ale povedlo se! Ve stáncích žáci představili a nabídli příchozím vše, co pod vedením svých učitelů vypěstovali, sklidili, zavařili a vyrobili.

Již třetím rokem po sobě proběhl školní farmářské trh také v Základní škole Klas Rosice nad Labem. Klára Svobodová, ředitelka Klasu, říká: „Tentokrát to bylo tak na pohodu, že si jsem jista, že příští farmařák dokáží ti starší žáci jen s drobnou dopomocí obstarat úplně sami! Nemělo to chybu, všechno se povedlo, trh byl hodně sezónní a tematický, děti chtěly mít stánky ve své režii, takže finanční gramotnost tu procvičily naprosto úžasně a bylo strašně vidět, kdo byl na trhu nový a kdo vícekrát. Úplně jiný přístup.“

Nejlepší závěr? Dodala Klára z Klasu: „Filip a Pavel, dva kluci z osmičky. Vidím je zametat a nevěřím vlastním očím…co tu předvádíte? No přece tu nebudeme mít zítra bordel!? Takže ještě po nás všech nakonec uklidili.“

Školní farmářské trhy jsou skvělý příklad výchovy k podnikavosti v oblasti trvalé udržitelnosti. Projekt školních farmářských trhů využívá místně ukotvené vzdělávání zaměřené na žáky, prožitky, participaci a spolupráci, mezioborovost a rozvoj kompetencí žáků pro řešení problémů. A přinášejí radost!


Zdroj: Školní farmářské trhy ve Skutečně zdravých školách, Skutečně zdravá škola, www.skutecnezdravaskola.cz.