Školní pébéčko podle D21 v Zambii

22. 6. 2017

Hned dvě zambijské školy si v nadcházejících týdnech vyzkouší participativní rozpočtování neboli pébéčko. Žáci z čtyřsetitisícového Kitwe otestují model, který D21 úšpěšně odpilotovala loni v Česku.

Cílem pébéčka je nejmladší generaci naučit základním demokratickým principům. Každá ze škol má k dispozici v přepočtu zhruba 12 tisíc korun, kterými přispělo americké ministerstvo zahraničí. Peníze půjdou pouze na projekty, které byly navrženy samotnými žáky. O vítězích pébéčka si pak rozhodnou děti samy.

Koordinátoři jednotlivé fáze konzultovali s D21, aby výsledek vyhovoval místním podmínkám. Specifikem škol v Kitwe je nízký ekonomický statut studentů a jejich počet ve třídách. V průměru jich v učebnách usedá přes osmdesát.

Stejně jako třeba v Říčanech, i zde je cílem děti seznámit s pěti základními principy školní participace:

  • k dětem se po celou dobu projektu přistupuje jako k dospělým
  • žáci si při podávání projektů si zažijí demokratickou diskusi
  • vyzkouší si, jaké to je mluvit na veřejnosti
  • poznají, jak fungují volební kampaně
  • všichni starší 9 let mají právo hlasovat pro svůj oblíbený projekt

Zajímavé bude sledovat, se kterými návrhy mladí Zambijci přijdou. Ve zmíněných Říčanech v loňském participativním rozpočtu například vyhrálo nahrazení školního zvonění popovými písničkami. Mezi návrhy se objevil také školní rozhlas nebo vybavení do tělocvičny.

První výsledky ze zambijských škol budou zveřejněny do konce června. Podle zpráv z Kitwe se D21 pébéčko setkalo s nadšením. „Nejlépe studenti reagovali hned v začátku na fakt, že se k nim ve škole najednou chovají jako k dospělým a že mají sami šanci něco změnit, o něčem smysluplném se rozhodnout,” řekl koordinátor Moses Mwansa.

S ohledem na absenci tabletů či počítačů proběhne hlasování v Kitwe tradičně pomocí papírových volebních lístků.

Zdroj: článek Školní pébéčko podle D21 v Zambii, červen 2017, celý článek dostupný zde.