„Slané ženy“ spojily síly se známými osobnostmi

20. 8. 2019

Na rok 2020 opět vyjde charitativní kalendář, který pomáhá nemocným cystickou fibrózou.

Klub CF vydává od roku 2014 charitativní kalendář Slané ženy. Všechny focené dámy jsou pacientky trpící touto nevyléčitelnou nemocí. V letošním roce se v kalendáři prvně objeví také patron organizace herec Ivan Trojan a jeho žena Klára Trojanová. Společně se slanými ženami, se v kalendáři vystřídají i další hvězdy Dejvického divadla: Lenka Krobotová, Hynek Čermák, Jaroslav Plesl, Václav Neužil a Tomáš Jeřábek. Fotograf Bohouš Pospíšil vytvořil fotografie, které mají veřejnosti s nadsázkou přiblížit, s jakými nástrahami se nemocní cystickou fibrózou dennodenně potýkají. Námět a produkci kalendáře laskavě zaštítila agentura Elite Solutions CZ.

Koupí kalendáře podpoříte činnost pacientské organizace Klubu CF, která od roku 1992 pomáhá takto nemocným v ČR. Pacientům a jejich rodinám poskytuje zdravotní, sociální a psychologické poradenství. S pomocí sponzorů přispívá finančně i materiálně a dlouhodobě hájí zájmy nemocných.

Cystická fibróza patří mezi tzv. vzácná onemocnění. Ročně je díky novorozeneckému screeningu diagnostikováno 20 až 25 dětí. A proč právě slané ženy? Nemocní cystickou fibrózou totiž mají až pětkrát slanější pot. V České republice žije s touto nemocí přes 600 lidí, průměrný věk při úmrtí je u nás 25 let a lékaři odhadují, že polovina v současnosti žijících pacientů se může dožít 38 let. Cystická fibróza postihuje zejména dýchací a trávicí systém. V plících se tvoří abnormálně hustý hlen, který poskytuje ideální prostředí pro bakterie a plíce se tak ničí opakovanými záněty až do jejich úplného selhání.

Nemocní CF musí každý den provádět intenzivní inhalace a dechovou fyzioterapii, užívají velké množství léků a dodržují striktní hygienická opatření. Před každým jídlem užívají trávicí enzymy, jelikož jinak by jejich tělo neumělo zpracovat potřebné tuky, minerály a vitamíny. Při zhoršení zdravotního stavu je nutný pobyt v nemocnici a podávání vysokých dávek antibiotik do žíly, v pokročilých stádiích je nutná i kyslíková terapie. Někteří pacienti v terminální fázi mohou podstoupit transplantaci plic. Cystická fibróza je také unikátní tím, že se pacienti mezi sebou nemohou potkávat, aby si nepředávali nebezpečné bakterie, které jim osidlují plíce.

Prodej kalendáře se spustí 1. 10. na eshopu Klubu CF. Všichni zainteresovaní pracují bez nároku na honorář a tak je tento projekt unikátní i tím, že 100% z prodejní ceny kalendáře (300,- Kč) jde skutečně na dobrou věc. Kalendář v Praze v polovině října pokřtí kmotra projektu Klára Trojanová s dalšími osobnostmi, které se v kalendáři fotili společně se slanými ženami. Tradičně se uskuteční aukce fotografií z kalendáře a její výtěžek bude též použit na pomoc nemocným cystickou fibrózou. Výstavy fotografií z kalendáře můžete pak vidět na různých místech po ČR v průběhu celého roku, stačí sledovat aktuality na webu či FB Klubu nemocných cystickou fibrózou.


Zdroj: Tisková zpráva, „Slané ženy“ spojily síly se známými osobnostmi. Na rok 2020 opět vyjde charitativní kalendář, který pomáhá nemocným cystickou fibrózou, www.klubcf.cz