Slavte s námi Den Země každý den

21. 4. 2022

Den Země se poprvé slavil v USA v roce 1970 jako celonárodní manifest za životní prostředí, a to ve snaze získat politickou podporu v otázkách životního prostředí. Už tenkrát bylo hnutí poháněné mladou generací. OSN vyhlásila Mezinárodním Den Země o rok později. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa včetně České republiky. Oslavme Den Země společně a to již tento pátek, 22. dubna.

V Asociaci společenské odpovědnosti slavíme Den Země každý den. Pokud to cítíte stejně a zajímáte se o naši planetu, zde přinášíme několik tipů a aktivit, které můžete pro přírodu udělat každý den v roce.

  • Spočítejte si svou uhlíkovou stopu

Existuje spousta způsobů, jak zjistit, jakou uhlíkovou stopu mají rozhodnutí a aktivity, které děláme každý den. S výpočtem může pomoci online kalkulačka, která která vám i poradí, ve kterých oblastech můžete svou uhlíkovou stopu jednoduše snížit. V následujících příkladech najdete pár tipů.

  • Kupujte oblečení z druhé ruky

Čím méně nakoupeného oblečení, tím méně emisí i odpadů. Čím větší podíl oblečení ve vašem šatníku je z druhé ruky, tím lépe. Průměrné nakupování textilu 1x za měsíc má roční uhlíkovou stopu 370 kg CO2. Pokud místo zcela nových věcí nakoupíte polovinu z druhé ruky, ušetříte tak 185 kg CO2 za rok.

  • Vydejte se na výlet udržitelně

Jednorázovým sáčkům a lahvím už dávno odzvonilo. Ať už se chystáte na výlet, piknik, nebo chystáte dětem svačinu do školy, využijte k tomu produkty, které můžete použít znovu a znovu. Už máte svou svačinovou kapsu?

  • Ekologicky i na cestách

Pakliže vyrážíte mimo civilizaci, budou se vám hodit ekologickéi kosmetické vychytávky. Třeba tuhé kakaové máslo na obličej, tělo i masáž po celodenním treku. Na cesty je jako dělaná přírodní mast Měsíčkovka, která si poradí s oděrkami, opruzeninami nebo tvrdou a popraskanou kůží. Praktický je i tuhý šampon Šampuk – uleví i těm, které trápí poškozená pokožka hlavy. A nesmíme zapomenout na čisticí hygienický sprej Levandule, který nejen účinně chrání, ale zároveň pečuje o vaše ruce.

  • Jednou týdně jeďte do práce na kole

Z home office se spousta zaměstnanců vrací postupně do kanceláři a k běžnému pracovnímu režimu. S tím jsou spojené i cesty do práce. Vyzkoušejte alespoň jednou za týden k cestě do práce vyměnit auto za kolo, prospěje to jak vám, tak i planetě. Ušetříte tak 478 kg CO2 ročně.

  • Vyměňte doma i v kanceláři tradiční žárovky za LED

I při osvětlení domácnosti a kanceláří můžete myslet na udržitelnost. Jednoduchou výměnou tradičních žárovek za LED snížíte výrazně svou uhlíkovou stopu, a to hned o 523 kg CO2 ročně.

  • Snižte svou produkci odpadu na minimum

Prevence je v tomto ohledu nejudržitelnější cesta, protože odpad, který nevznikne, nemusíme řešit. Netěžily se kvůli němu suroviny, nebyla potřeba doprava, výroba, recyklační linky nebo dokonce spalovny a skládky. Všichni bychom se tak měli snažit především o minimalizaci odpadu.

  • Začněte třídit i bioodpad

Třídění zbytků z kuchyně se stává stále populárnější i ve městech. Stačí vám k tomu kompostér, který můžete mít pohodlně doma a zbavovat se tak zbytků z kuchyně. Případně se můžete přihlásit o hnědou popelnici nebo kontejner na bioodpad a nic za jeho odvoz neplatit. Od ledna je tato služba zdarma také pro obyvatele hlavního města. Kompostováním svou uhlíkovou stopu snížíte o 135 kg CO2 ročně.

  • Minimalizujte odpad v koupelně

Jednoduchým a levným krokem je výměna jednorázových odličovacích tamponků, které tvoří velkou část odpadu, za pratelné. Vyzkoušejte například sadu 7 kusů pratelných odličovacích tamponků z bio bambusu a bio bavlny. Díky bambusu je látka velice jemná, má vysokou schopnost odolávat bakteriím a neutralizovat zápach. Bavlna z odličovacích tamponů zas dělá vhodnou volbu i pro odličování a čištění citlivé pleti. Použít je můžete nesčetněkrát, snadno je totiž vyperete v pračce.

  • Nakupujte potraviny a výrobky od lokálních výrobců

Naše stravovací a spotřební návyky mají velký vliv na uhlíkovou stopu, kterou ročně vyprodukujeme. Pokud si dáme záležet a namísto dovážených produktů budeme nakupovat ty lokální, podpoříme nejen podnikatele v našem okolí, ale i planetu, které ušetříme 400 kg CO2 ročně. Produkty mnoha lokálních výrobců najdete například na e-shopu Nakup na Dobro.

  • Používejte v domácnosti ekologické čistící prostředky

Mnohokrát bylo zmíněno, že většinu úklidových prostředků zastane v domácnosti jedlá soda, mýdlo, ocet a citronová šťáva. Pokud nepatříte mezi příznivce podomácku vyrobených čističů, alternativou mohou být prostředky ze 100% přírodních ingrediencí – třeba jako čisticí sprej pro domácnost. Součástí balení jsou dvě náhradní náplně, tudíž vám ekologické čištění domácnosti vydrží opravdu dlouho.

  • Začněte pít kohoutkovou vodu

Denně bychom měli vypít přibližně 3 litry vody. Zatímco v některých evropských zemích může být pití kohoutkové vody risk, v Česku můžete být naprosto v klidu. Úprava pitné vody je zde na špičkové úrovni. Kupování vody v PET lahvích je proto zbytečnou zátěží pro přírodu, která zvyšuje vaši uhlíkovou stopu o 91 kg CO2 ročně. Na cesty si nezapomeňte vodu natočit do designové láhve na vodu, kterou můžete vzít všude s sebou.

  • Nakupujte chytře

Snížit množství odpadu můžete i při nákupu v supermarketu. Jak na to? Sepište si nákupní seznam, ať vám v košíku neskončí potraviny, které nepotřebujete a nespotřebujete. Dále u potravin, které nakupujete často, sáhněte po větším balení. Jednorázové plastové sáčky na ovoce, zeleninu či pečivo nahraďte například Frusackem nebo jiným textilním sáčkem. A také si nezapomeňte na nákup vzít vlastní textilní tašku.

  • Ploggujte, ať udržíte fit sebe i planetu

Plogging je jednoduchá aktivita kombinující běhání a sbírání odpadků. Zrodil se ve Švédsku v roce 2016 a o dva roky později přiběhl pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti také do Česka. Plogging spojuje pohyb, který je prospěšný pro naše tělo i mysl, se sběrem odpadků, který je prospěšný pro naši planetu. Tradičnímu tréninku tak dáte nový rozměr a odpadky při běhu vrátíte tam, kam patří – do recyklačních kontejnerů.


Zdroj: Tipy na Den Země 2022. Asociace společenské odpovědnosti, 20. 4. 2022.

Související

Společně pro elektromobilitu. Nošovický Hyundai poskytne Konu Electric bartošovické záchranné stanici

Přejít na článek