Smolíčku, Pacholíčku, připoj nás k internetu na chviličku! Vodafone podpořil vydání knihy Kyberpohádek

16. 12. 2022

Centrum kybernetické bezpečnosti vydalo s podporou Vodafonu knihu nazvanou Kyberpohádky. Zejména předškolním dětem zábavnou formou ukáže, jak se chovat v online světě. Audioverzi knihy namluvil herec Petr Stach. Tištěnou knihu dostanou zdarma školky, v digitální podobě jsou Kyberpohádky ke stažení třeba na webu Vodafonu.

O Smolíčkovi Pacholíčkovi a cizích návštěvnících v domácím počítači, O Budulínkovi a vychytralé lišce a škodlivém kódu, O Šípkové Růžence a chytrém zámku. To jsou názvy tří z celkem šesti příběhů, které přináší dnes pokřtěná kniha nazvaná Kyberpohádky. Záměrně staví na známých vyprávěních.

„Základním motivem všech pohádek bývá boj dobra se zlem. Cílem knížky je poukázat prostřednictvím pohádek, které dobře známe, na různá nebezpečí, která nás mohou v kybernetickém světě potkat. Ukazuje i na to, jak bychom se měli chovat a co se může stát, kdybychom se rozhodli špatně,“ říká za tvůrčí tým Centra kybernetické bezpečnosti jeho ředitel Josef Strelec. Delší rozhovor s ním přinesl podcast Tady Vodafone.

Zdarma ke stažení i k poslechu

Vydání knihy, která cílí především na předškolní děti, je součástí Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti www.cybersecuritymonth.eu. Jedním z kmotrů knížky je i generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák: „Už mnoho let se jako firma věnujeme tématu digitálního rodičovství a Kyberpohádky jsou přesně tím projektem, který má smysl. Jsem rád, že jsme je mohli pokřtít přímo v centrále Vodafonu a přispět k jejich vydání v tištěné i mluvené podobě.“

Pohádky jsou zdarma ke stažení na webu Vodafonu ZDE, podobně jako na stránkách dalšího partnera projektu www.nukib.cz a samozřejmě na webu www.kyberpohadky.cz. Audioverzi namluvil herec Petr Stach, který působí například v divadlech Minor a Studio Dva a kterého mohou diváci znát i ze seriálu Případy 1. oddělení. Poslouchat pohádky může kdokoliv nejen na zmíněných webech, ale i na běžných podcastových kanálech pod názvem Kyberpohádky.

Metodické listy pro učitele

Dalším z cílů projektu je poskytnout knihu Kyberpohádek zdarma 1 000 mateřských škol. V listopadu a prosinci dojde k pilotnímu vyzkoušení Kyberpohádek v několika školkách, vlastní rozeslání knih je plánováno od ledna 2023. Souběžně vznikly také Metodické listy, které pomohou učitelům při seznamování dětí s problematikou kybernetické bezpečnosti.

Kniha Kyberpohádek obsahuje v závěru i vysvětlení odborných pojmů určené primárně těm, kteří budou dětem pohádky číst. Více k projektu najdete na webu www.kyberpohadky.cz.


Zdroj: Smolíčku, Pacholíčku, připoj nás k internetu na chviličku! Vodafone podpořil vydání knihy Kyberpohádek. Vodafone. Tisková zpráva. 4. 10. 2022.

Související

Iniciativa Dětství bez násilí usiluje o řešení v oblasti sociálně-právní ochrany dětí

Přejít na článek