Snímek Země medu, Honeyland, se zapisuje do historie Oscarů

15. 1. 2020

Environmentální apel, který zachycuje krásu neposkvrněné přírody.

I když debatám o nominace na ceny Oscar 2020 dominuje film Joker, v rámci dokumentů strhl lavinu pozornosti snímek o včelaření. Země medu, v originále Honeyland, sleduje a vypráví příběh stárnoucí včelařky z malé makedonské vesničky Bekirlija, která se ohleduplným přístupem k přírodě stará o divoká včelstva v horách. Je to historicky podruhé, co získal makedonský film nominaci v kategorii Nejlepší zahraniční film, dříve známé jako Nejlepší cizojazyčný film. Zároveň je to úplně poprvé, kdy je nějaký film nominovaný současně v jednom roce i do kategorie Nejlepší dokument.

Filmová akademie z původního názvu kategorie Nejlepší zahraniční cizojazyčný film odstranila slovo zahraniční kvůli tomu, že jde podle nich o zastaralý způsob smýšlení v roce 2020, nicméně pravidla pro kategorii zůstala stejná. Filmy musí mít určitou délku, musí být produkovány mimo Spojené státy a musí v nich převažovat jiný jazyk než angličtina. Každá země může do této kategorie nominovat jeden snímek, který odpovídá požadavkům – letos se přihlásilo 93 filmů.

Filmaři Země medu strávili tři roky s včelařkou Hatidze Muratovou uprostřed makedonských hor, kde se v rurálním prostředí pokouší udržet tradici poctivého a přírodě šetrného včelařství. Z její každodennosti ji vyruší příchod nomádských včelařů, kteří přírodu chápou jako příležitost k zisku a vymanění se z chudoby. Režisérské duo Ljubo Stefanov a Tamara Kotevská práci na snímku popsali jako „v podstatě na hranici přežití ve vesnici bez silnic, elektřiny, tekoucí vody, jídla, poštípaní od včel a blech ve čtyřicetistupňových vedrech nebo v zimě v teplotách pod minus dvacítkou“.

Republika Severní Makedonie, jak zní oficiální název státu, leží v jihovýchodní Evropě a až do vyhlášení samostatnosti v roce 1991 byla součástí Jugoslávie (původně se stát jmenoval pouze Republika Makedonie, ale musel změnit název po sporech s Řeckem ohledně práv na užívání pojmenování historického regionu Makedonie). Severní Makedonie získala v minulosti nominaci v roce 1994 s filmem Před deštěm (Before the Rain). Po pětadvaceti letech bude země se svou letošní druhou nominací soutěžit v konkurenci filmů z Polska, Španělska, Francie a také historického nováčka Jižní Koreje. Její Parazit je nominován na celkem šest Oscarů, včetně Nejlepšího filmu, takže Země medu bude mít možná větší šanci na úspěch v kategorii Nejlepší dokument.


Zdroj: Oscars 2020: Honeyland is the first nominee in both Best International Feature and Documentary Feature.. Slate Magazine – Politics, Business, Technology, and the Arts [online]. Copyright © 2020 The Slate Group LLC. All rights reserved. [cit. 15.01.2020]. Dostupné ZDE.

Fotografie z filmu Země medu (zdroj:IMDB)

Související

Fairtrade od října spouští v ČR a na Slovensku osvětovou reklamní kampaň

Přejít na článek