Sobotní Světový den životního prostředí bude ve znamení ploggingu. Vyběhněte stejně jako Kovy nebo Janek Rubeš na pomoc přírodě

3. 6. 2021

Svět i Česko oslaví v sobotu 5. června Světový den životního prostředí. V tento den si již od roku 1972 připomínáme, že bychom jako lidstvo měli žít v souladu s přírodou a pečovat o životní prostředí. Asociace společenské odpovědnosti, která stojí za projektem Plogging Česko, při této příležitosti přichází s ambiciózní ploggovací výzvou, v rámci níž si dala za cíl z přírody odstranit 50 000 tašek s odpadky. Zapojit se může kdokoliv kdekoliv. Stačí jen vyběhnout a zaznamenáním počtu sesbíraných tašek s odpadky na stránce www.ploggingcesko.cz přispět k jejímu splnění. V sobotu 5. června za zdraví naší planety na pražské Letné budou ploggovat také influenceři jako Kovy, youtuber Janek Rubeš (Honest Guide) nebo hokejista Vilém Franěk. Ploggovací výzva tím ale jen začíná, připojit se půjde kdykoliv.

Plogging je jednoduchá aktivita kombinující běhání a sbírání odpadků. Zrodil se ve Švédsku v roce 2016 a okamžitě se rozběhl i do dalších zemí. V létě 2018 přiběhl pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti také do Česka, kde se stejně jako v zahraničí velice rychle stal novým fitness trendem. Jeho hlavní výhodou je fakt, že je opravdu pro kohokoliv. Není totiž nutné být perfektním běžcem, počítá se každý sesbíraný kus i naběhaný či nachozený kilometr.

Do oslav Světového dne životního prostředí se zapojujeme každoročně. Letos jsme se rozhodli rozběhat Česko k individuálním ekologickým závazkům skrze náš projekt Plogging Česko. se může snadno zapojit, a to i v době ještě stále přetrvávajících pandemických omezení. Řešení ekologických problémů a ochrana životního prostředí se totiž týká každého z nás. A také každý z nás má možnost přispět svým dílem. Pomoc přírodě je nyní aktuálnější než kdy dříve. Kromě klasických odpadků jsou v ní totiž v současnosti stále častěji k vidění také chirurgické roušky a respirátory,“ popisuje Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která skrze projekt Plogging Česko pomáhá českým běžcům, procházkářům a každému, kdo se zajímá o své zdraví i zdraví naší planety, rozběhnout svůj krok směrem k této ekofriendly aktivitě.

„Vyběhněte“ s odpadky nejen v sobotu 5. června

U příležitosti oslav Světového dne životního prostředí Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s ambasadory, kterými jsou manželé Petříčkovi, vyhlásila ploggovací výzvu, do níž se může zapojit kdokoliv kdykoliv. Stačí jen vyběhnout a přidat své sesbírané úlovky do celorepublikové statistiky na www.ploggingcesko.cz. Cílem výzvy je z přírody dohromady odstranit až 50 000 tašek odpadu.

Vyběhněte s námi nejen s odpadky. Stačí odhodlání měnit naši planetu k čistšímu místu pro nás pro všechny, dobré boty a cokoli pro sběr odpadu. Ať už patříte mezi začátečníky nebo zkušené běžce, každý může maličko přispět k čistější přírodě ve svém okolí. Běhat se dá v lese, ve městě nebo třeba jen kousek kolem domova. Z běhu si odnesete nejen lepší kondičku, ale také dobrý pocit,“ láká k ploggingu Lucie Mádlová.

Do ploggovací výzvy se v sobotu 5. června 2021 připojí také influenceři Kovy, Jitka Nováčková, youtuber Janek Rubeš (Honest Guide) nebo hokejista Vilém Franěk. „Rád si chodím zaběhat a když mohu spojit příjemné s užitečným, je to naprosto ideální. V tomto případě vysbírat při běhu/procházce pár odpadků znamená, že tím zpříjemníte okolí, ve kterém bydlíte. Nicméně si myslím, že hlavní je odpad nevytvářet nebo ho vytvářet co možná nejméně. Sbírání odpadků při procházkách už mi přijde jako běžná činnost. Těším se, že ho teď zkusím zařadit i do svých běhů,“ popisuje Janek Rubeš.

Přidejte se i vy a nezapomeňte nasdílet své úlovky na sociálních sítích pod hashtagem #ploggingcesko a přispět ke splnění výzvy přidáním sesbíraných tašek odpadků na www.ploggingcesko.cz, kde najdete o ploggingu více informací. Výzva Světovým dnem životního prostředí ale rozhodně nekončí, zapojit se můžete i kdykoliv jindy.

Související

Letošní oslavy Giving Tuesday jsme odstartovali akcí s podtitulem jak na Zaměstnanecké sbírky

Přejít na článek

Nejlepší dárek? Ten udržitelný! Z katalogu i jarmarku SDGs networkingu

Přejít na článek