Solidarita Čechů celosvětově nejvíce roste, v posledním roce až o 29 %
29. 9. 2022
Podle nejnovějšího CAF World Giving Index 2022 darovalo v loňském roce více lidí peníze na charitu a pomohlo cizímu člověku než v kterémkoli roce předchozího desetiletí. A největší nárůst zaznamenala ze 119 zkoumaných zemí právě Česká republika.
Letošní index Charities Aid Foundation byl představen v průběhu Valného shromáždění OSN. Zahrnuje údaje ze 119 zemí a celkem od 1,95 milionu lidí, kteří byli dotazováni po celém světě od roku 2009. To z něj dělá jeden z největších průzkumů dárcovství, jaký byl kdy proveden.
Největší nárůst zaznamenala Česká republika, a to o 29 %. Kromě výrazného zlepšení svého skóre se Česká republika posunula v žebříčku o 75 míst oproti roku 2020 a o 115 míst oproti roku 2017. Češi se v roce 2021 stali stále štědřejšími, v porovnání s rokem 2020 darovalo peníze mnohem více lidí (55 % v roce 2021, 25 % v roce 2020).
Index prosperity Česka výsledky jen potvrzuje. Česká republika je podle něj v solidaritě desátá nejlepší z celé Evropské unie. Válka na Ukrajině, tornádo na Moravě i koronavirová pandemie ukázaly, že se Češi umí během krize semknout a pomáhat. Zároveň 20 % české veřejnosti dobrovolničí.
„Úspěch České republiky v nejnovějších indexu vnímáme i díky Giving Tuesday. Každý rok nás mile překvapí, kolik lidí, organizací či firem se k této globální iniciativě v Česku připojí. V rámci loňského ročníku se darovaly stovky tun potravin a oblečení a vybralo se neskutečných 95 milionů korun, což je dosavadní rekord. Podle aktuálního výzkumu, který pro Asociaci společenské odpovědnosti provedla agentura Ipsos, je pomáhat druhým důležité pro devět z deseti Čechů,” říká Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která iniciativu Giving Tuesday od roku 2016 zaštiťuje.
Lucie Mádlová dodává, že ve světle aktuální nelehké situace, finanční a energetické krize, bude možnost lidí pomáhat zásadní. „Ačkoli budeme mít hlouběji do kapsy, i drobná jednorázová pomoc bude pro ty nejpotřebnější znamenat mnoho.”
Chápání štědrosti a charity se mezi kulturami liší
Nejštědřejší zemí světa je již pátým rokem Indonésie následovaná Keňou. Do první desítky se vrátilo mnoho zemí s vysokými příjmy, které od roku 2018 prudce klesly v dobrovolnictví a dárcovství. Kromě Spojených států amerických na třetím místě se v první desítce umístila Austrálie, Nový Zéland a Kanada. Největší pokles si na své konto připsal Myanmar, a to o 13 %, přestože se v roce 2021 umístil na 6. místě. Polovina zemí, které si v roce 2021 nejvíce pohoršily, jsou ty s vysokými příjmy, včetně Hongkongu, Nizozemska, Japonska, Irska a Německa.
„Dárcovství má po celém světě různé podoby, a dokonce i definice toho, co je charita a štědrost, se v různých kulturách liší. Covid-19 nejvíce postihl nejchudší a nejzranitelnější obyvatele světa, což také narušilo pokrok v plnění Cílů udržitelného rozvoje OSN. Soukromí dárci a podniky budou pravděpodobně vyzváni, aby finančně pokryli mezery ve financování, a charitativní organizace budou muset vymyslet, jak nejlépe nasměrovat své omezené finanční prostředky, aby měly co největší dopad,” komentuje výsledky Neil Heslop OBE, výkonný ředitel Charities Aid Foundation.
I malé skutky a drobná dobročinnost vedou celou společnost k solidaritě. Do vybraných aktivit Giving Tuesday se v posledním roce dokonce zapojilo 83 % Čechů. Nejčastěji koupili produkt, z něhož šel následně výtěžek na dobrou věc, darovali hmotné věci nebo poslali finanční příspěvek na charitu. Giving Tuesday se v Česku stalo významným dnem, který každoročně oslavuje solidaritu a chuť pomáhat. Letošní štědré úterý vypukne už po sedmé v úterý 29. listopadu.
Zdroj: Solidarita Čechů celosvětově nejvíce roste, v posledním roce až o 29 %. Asociace společenské odpovědnosti. Tisková zpráva. 27. 9. 2022.
Související
ESG Rating 2022: Jak si vedou české firmy v udržitelnosti?