Solidarita Čechů celosvětově nejvíce roste, v posledním roce až o 29 %

29. 9. 2022

Podle nejnovějšího CAF World Giving Index 2022 darovalo v loňském roce více lidí peníze na charitu a pomohlo cizímu člověku než v kterémkoli roce předchozího desetiletí. A největší nárůst zaznamenala ze 119 zkoumaných zemí právě Česká republika.

Letošní index Charities Aid Foundation byl představen v průběhu Valného shromáždění OSN. Zahrnuje údaje ze 119 zemí a celkem od 1,95 milionu lidí, kteří byli dotazováni po celém světě od roku 2009. To z něj dělá jeden z největších průzkumů dárcovství, jaký byl kdy proveden.

Největší nárůst zaznamenala Česká republika, a to o 29 %. Kromě výrazného zlepšení svého skóre se Česká republika posunula v žebříčku o 75 míst oproti roku 2020 a o 115 míst oproti roku 2017. Češi se v roce 2021 stali stále štědřejšími, v porovnání s rokem 2020 darovalo peníze mnohem více lidí (55 % v roce 2021, 25 % v roce 2020).

Index prosperity Česka výsledky jen potvrzuje. Česká republika je podle něj v solidaritě desátá nejlepší z celé Evropské unie. Válka na Ukrajině, tornádo na Moravě i koronavirová pandemie ukázaly, že se Češi umí během krize semknout a pomáhat. Zároveň 20 % české veřejnosti dobrovolničí.

„Úspěch České republiky v nejnovějších indexu vnímáme i díky Giving Tuesday. Každý rok nás mile překvapí, kolik lidí, organizací či firem se k této globální iniciativě v Česku připojí. V rámci loňského ročníku se darovaly stovky tun potravin a oblečení a vybralo se neskutečných 95 milionů korun, což je dosavadní rekord. Podle aktuálního výzkumu, který pro Asociaci společenské odpovědnosti provedla agentura Ipsos, je pomáhat druhým důležité pro devět z deseti Čechů,” říká Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která iniciativu Giving Tuesday od roku 2016 zaštiťuje.

Lucie Mádlová dodává, že ve světle aktuální nelehké situace, finanční a energetické krize, bude možnost lidí pomáhat zásadní. „Ačkoli budeme mít hlouběji do kapsy, i drobná jednorázová pomoc bude pro ty nejpotřebnější znamenat mnoho.”

Chápání štědrosti a charity se mezi kulturami liší

Nejštědřejší zemí světa je již pátým rokem Indonésie následovaná Keňou. Do první desítky se vrátilo mnoho zemí s vysokými příjmy, které od roku 2018 prudce klesly v dobrovolnictví a dárcovství. Kromě Spojených států amerických na třetím místě se v první desítce umístila Austrálie, Nový Zéland a Kanada. Největší pokles si na své konto připsal Myanmar, a to o 13 %, přestože se v roce 2021 umístil na 6. místě. Polovina zemí, které si v roce 2021 nejvíce pohoršily, jsou ty s vysokými příjmy, včetně Hongkongu, Nizozemska, Japonska, Irska a Německa.

„Dárcovství má po celém světě různé podoby, a dokonce i definice toho, co je charita a štědrost, se v různých kulturách liší. Covid-19 nejvíce postihl nejchudší a nejzranitelnější obyvatele světa, což také narušilo pokrok v plnění Cílů udržitelného rozvoje OSN. Soukromí dárci a podniky budou pravděpodobně vyzváni, aby finančně pokryli mezery ve financování, a charitativní organizace budou muset vymyslet, jak nejlépe nasměrovat své omezené finanční prostředky, aby měly co největší dopad,” komentuje výsledky Neil Heslop OBE, výkonný ředitel Charities Aid Foundation.

I malé skutky a drobná dobročinnost vedou celou společnost k solidaritě. Do vybraných aktivit Giving Tuesday se v posledním roce dokonce zapojilo 83 % Čechů. Nejčastěji koupili produkt, z něhož šel následně výtěžek na dobrou věc, darovali hmotné věci nebo poslali finanční příspěvek na charitu. Giving Tuesday se v Česku stalo významným dnem, který každoročně oslavuje solidaritu a chuť pomáhat. Letošní štědré úterý vypukne už po sedmé v úterý 29. listopadu.


Zdroj: Solidarita Čechů celosvětově nejvíce roste, v posledním roce až o 29 %. Asociace společenské odpovědnosti. Tisková zpráva. 27. 9. 2022.

Související

Nadace OSF již podeváté ocení nejlepší nekomerční aplikace postavené na otevřených datech. Neváhejte se přihlásit!

Přejít na článek

Ceny Zlatá vážka ocení výjimečnou praxi v oblasti sociálního podnikání

Přejít na článek