Soutěž EY Podnikatel roku České republiky vyhlašuje nominační fázi a hledá úspěšné podnikatele světového formátu

8. 9. 2021

Společnost EY odstartovala v těchto dnech již 22. ročník prestižní soutěže EY Podnikatel roku České republiky, která si i letos klade za cíl najít úspěšné tuzemské podnikatele s osobitým příběhem napříč všemi obory. Celostátní vítěz, který zaujme odbornou porotu nejen svými hospodářskými výsledky, ale především jako inspirativní podnikatelská osobnost, se opět utká i o titul EY Světový podnikatel roku na světovém finále v Monte Carlu v červnu 2022. Přihlášky a nominace je možné podávat do 21. října 2021.

Soutěž EY Podnikatel roku v České republice již 21 let objevuje výjimečné osobnosti, které katapultuje mezi světovou byznysovou elitu. Podnikatele, kteří mají silnou vizi, odvahu postavit se výzvám čelem a motivaci vydat se dosud neprošlapanými cestami. Vedle hlavního vítěze, EY Podnikatele roku České republiky, ocení porota každoročně ty nejúspěšnější podnikatele také v krajích a v rámci slavnostního galavečera udělí ceny v kategoriích:

  • EY Technologický podnikatel roku
  • EY Začínající podnikatel roku
  • EY Společensky prospěšný podnikatel roku

Hlavní mediální partner soutěže, Česká televize, udělí Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění, jejímž cílem je ocenit osobnosti, které se vedle své podnikatelské činnosti aktivně věnují podpoře kultury nebo zvelebování veřejného prostoru. Čtenáři deníku MF DNES a iDNES.cz, hlavního spoluorganizátora soutěže, pak i letos vyberou nejlepší podnikatelský příběh.

„Za předchozích 21 let jsme měli možnost poznat neuvěřitelné množství inspirativních podnikatelských příběhů. Ačkoliv mnoha podnikatelům přinesl uplynulý rok řadu těžkostí a složitých výzev, ty úspěšné v mnohém posílil a posunul. Jsem přesvědčena, že i letos, možná více než kdy předtím, bude mít porota nelehký úkol vybírat z plejády těch, kteří krizi nejen ustáli, ale dokázali svůj byznys akcelerovat, transformovat a přiblížit se tak podnikatelům světového formátu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v ČR a vyzývá i širokou veřejnost, aby se nebála sama nominovat ty, o kterých si myslí, že uznání a ocenění zaslouží.

„Co mi soutěž EY Podnikatel roku přinesla? Občas si člověk potřebuje připomenout, že to, co dělá, dává smysl. A tohle mě i mému týmu dodalo spoustu energie pro další růst“, říká Josef Průša ze společnosti Prusa Research, držitel titulu EY Podnikatel roku 2020 České republiky, který již tradičně, jako vítěz posledního ročníku, usedne do čela odborné poroty a pomůže hledat svého následovníka. Spolu s ním budou o vítězi rozhodovat i další držitelé titulu EY Podnikatel roku České republiky, jako například Oliver Dlouhý (Kiwi.com), Radka Prokopová (Alca plast), Eduard Kučera (AVAST Software) nebo Zbyněk Frolík (LINET Group).

V současné době je EY Podnikatel roku jediná světově uznávaná soutěž svého druhu, která se pravidelně vyhlašuje již ve více než padesátce zemí na šesti kontinentech. V loňském ročníku dorazilo jen v České republice více než 350 nominací, celkově se přihlásilo 146 podnikatelů ze 126 firem. Firmy všech soutěžících dosahovaly obratů v hodnotě 21 miliardy korun, měly celkový zisk ve výši 1,34 miliardy korun a jejich společnosti zaměstnávaly přes 6 450 lidí.

Hlavním partnerem soutěže se od tohoto ročníku nově stává Česká spořitelna.

„Pokud platí, že jsou banky krví ekonomiky, jsou podnikatelé jejím srdcem. Silný podnikatelský duch, odvaha a odhodlání jsou jedněmi z klíčových podmínek prosperity celé společnosti. Jsem hrozně rád, že se Spořitelna stává partnerem Podnikatele roku právě v době, která je pro řadu podnikatelů velmi složitá. Ocenění v tak prestižní celosvětové soutěži totiž nejenom ukazují, že silné a skvělé podnikatelské nápady přicházejí také z Čech, ale především jsou povzbuzením a inspirací pro spoustu lidí, kteří s podnikáním teprve začínají a těch potřebuje Česká republika nyní co nejvíce,“ říká Tomáš Salomon, předseda představenstva, který se zároveň stává členem poradního sboru soutěže a bude se spolupodílet na výběru úspěšných podnikatelů pro nominaci do jednotlivých kategorií.

„Být lepší, dělat věci jinak, vidět dál a pokoušet se o nemožné v opravdu složitých momentech. To jsou výzvy, kterým jsme čelili zejména v uplynulém roce. Je pro nás ctí, že i letos budeme moci být u vyhlášení prestižní soutěže EY Podnikatel roku,“ uvádí generální ředitel BMW Czech Republic s.r.o., Federico Izzo.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz, kde je k dispozici rovněž přihláška pro podnikatele. Na stejném webu jsou k dispozici také podrobnosti k jednotlivým soutěžním kategoriím, pravidlům, hodnoticím kritériím či složení jednotlivých porot. Uzávěrka přihlášek i nominací je 21. října 2021.

Porota se řídí mezinárodně platnými pravidly EY a neomezuje se při hodnocení a výběru vítězů pouze na ekonomická data. Naopak, hodnocení zohledňuje mimo jiné osobnost soutěžícího, jeho čestnost a poctivost, strategickou orientaci či inovace a dopad jeho podnikání.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2021 České republiky, spolu s vítězi v dalších kategoriích, slavnostně vyhlásíme 1. března 2022. Vítěz bude reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále, které se uskuteční 8. – 10. června 2022 v Monte Carlu.

Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2021
Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2021 je BMW Czech Republic s.r.o. Hlavním partnerem soutěže je Česká spořitelna a.s. Partnerem soutěže je společnost SAP. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a Seznam Zprávy. Soutěž podporují agentura CzechInvest a Asociace společenské odpovědnosti. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.


Zdroj: Soutěž EY Podnikatel roku České republiky vyhlašuje nominační fázi a hledá úspěšné podnikatele světového formátu. EY. Tisková zpráva, 6. 9. 2021.

Související

Unilever představuje odvážné ambice pro dosažení udržitelnějšího globálního potravinového systému

Přejít na článek

Mladí sociální inovátoři získali ocenění a vyráží se svými produkty na trh

Přejít na článek