Soutěž Zdravotně postižený zaměstnanec roku zná vítěze

26. 11. 2017

Už po sedmé byly letos na Staroměstské radnici v Praze rozdány tituly Zdravotně postižený zaměstnanec roku.

Ve velké konkurenci mnoha silných osobností a příběhů uspěla také lektorka Helena Šplíchalová z OZP Akademie, která se zařadila mezi finalisty soutěže. Helena je bezpochyby žena s obrovskou energií a jako lektorka má velký dar zaujmout posluchače a studenty. Pro OZP Akademii školí úředníky, sociální pracovníky, ale i širokou veřejnost jak efektivně komunikovat a přistupovat k lidem s tělesným hendikepem. Je také spoluautorkou části zbrusu nové příručky komunikace s lidmi se zdravotním postižením, kterou vydala OZP Akademie ve spolupráci s Českým červeným křížem – „Rozumíme si, pomáháme si“.

Proč Petra Helebrantová, ředitelka OZP Akademie, nominovala do soutěže právě Helenu? Helena roky pracovala jako zdravotní sestra, pak se ale začal zhoršovat její zdravotní stav, až se své práce musela vzdát a usednout na invalidní vozík. Dlouhé měsíce hledala práci, ale marně. Vozík pro mnoho zaměstnavatelů představoval nepřekonatelnou překážku. Nerezignovala a nakonec své místo nalezla v OZP Akademii.

Helena má autoimunitní onemocnění – její čas je omezený. Možná právě proto dovede žít na plno a co jí síly dovolí, tak se věnuje své práci. „Helena je jedna z našich nejoblíbenějších lektorek,“ říká Petra Helebrantová. „Zaslouží si náš obdiv. Je to obrovský bojovník, který i přes svůj vážný hendikep a neustálé nástrahy, které ji život před sebou klade, se nevzdává, bojuje a ještě pomáhá svému okolí. Mimo jiné se věnuje canisterapii a pravidelně jezdí se svými psy dávat aspoň trošku jiskry do života onkologicky nemocným v terminálním stadiu.“

Soutěž Zdravotně postižený zaměstnanec roku pořádá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který takto oceňuje výjimečné osobnosti z chráněného a otevřeného trhu práce. „Je to cena, která má ukázat, jakou inspirací mohou zdravotně postižení kolegové být,” vysvětluje ředitelka NFOZP Hana Potměšilová. Helena to ukazuje vrchovatou měrou. Tam, kde jiní propadají beznaději nebo sebelítosti, si Helena uchovává obdivuhodnou sílu, hledá nové možnosti, pracuje a ještě dodává sílu a světlo ostatním.

Zaujal vás příběh Heleny? Přečtěte si o ní více v e-knize (Ne)normální o (ne)normálních lidech, od kterých by se normální společnost měla co učit.

Zdroj: Tisková zpráva, Lektorka OZP Akademie Helena Šplíchalová se probojovala do finále soutěže Zaměstnanec roku se zdravotním postižením, OZP Akademie, Listopad 2017.