Spirála Ostrava vyzývá k podpoře lidí s duševním onemocněním

31. 5. 2020

Posláním organizace Spirála Ostrava je zvýšení uplatnitelnosti lidí s duševním onemocněním v běžném životě a zmírnění stigmatizace duševního onemocnění. Nyní je však činnost organizace i práce lidí s duševním onemocněním v ohrožení.

Ve Spirále Ostrava usilují o zotavení lidí s duševním onemocněním z vážných psychických problémů. Těm velmi pomáhá dlouhodobá podpora a smysluplná práce v chráněných podmínkách, kterou jim organizace nabízí. Nyní je však ohrožena udržitelnost jejich pracovních míst z důvodu zrušení cateringových zakázek, uzavření kavárny a výpadku velké části vlastních příjmů Spirály. Koronavirus jednoduše převrátil fungování organizace vzhůru nohama a její vedení muselo začít uvažovat, jak finančně zajistit další chod bez větších dopadů na jejich hlavní cíle – zaměstnávání zdravotně znevýhodněných kolegů ze Spirály.

Ani v době pandemie však organizace nepřestala fungovat. Všichni zaměstnanci šili roušky a podporovali ty, kterým se zhoršil psychický stav vlivem aktuálních událostí. Nyní doufají, že se jim podaří udržet maximum pracovních míst. K jejich snaze o ekonomické překlenutí těžkého období koronavirové pandemie jim však můžete pomoci i vy.

“Do Spirály jsem začala docházet na doporučení mé lékařky. Nejprve jsem navštěvovala sociální rehabilitaci, kde mi nejvíce pomohli s mým problémem se vstáváním a naučili mě samostatnosti. Sociální rehabilitace mi ukázala nové obzory, které bych doma nenašla, například hledat nové kontakty s lidmi. Po roce a půl se naskytla možnost být zaměstnaná jako obsluha kavárny. Velice ráda jsem nabídku přijala a jsem na sebe hrdá a udělám maximum, abych byla ještě lepší. V Kafárně je skvělý kolektiv a přátelská atmosféra. Nikdy bych nevěřila, že já budu pracovat s lidmi. Práce v kavárně mě baví. Do budoucna se vidím jako baristka ve velké kavárně s knihovnou. Udělám všechno pro svůj sen,” uvádí Eliška, pracovnice kavárny.

Finančním příspěvkem můžete podpořit nejen sen Elišky, ale práci a seberealizaci dalších mnoha lidí s duševním onemocněním a jiným zdravotním postižením, která je nyní ohrožena. Můžete tak učinit přes dárcovskou výzvu s názvem Podpořte s námi lidi s duševním onemocněním na portálu Darujme.cz.

Pár kliknutími tak můžete snadno podpořit Spirálu Ostrava libovolnou finanční částkou. Výzva běží již od 12. 4. 2020. Aby mohly být zachovány pracovní místa, potřebuje organizace získat minimálně cílovou částku 200 000 Kč.

Pomoci však můžete i jinak než finančním darem. Můžete si například předplatit cateringové služby nebo poslat dárkový balíček pro potěšení někomu blízkému. Více informací, jak lze organizaci podpořit, naleznete na jejich webových stránkách.


Zdroj: webové stránky Spirála Ostrava, o.p.s.

Související

Tesco spustilo 9. kolo grantového programu Vy rozhodujete, my pomáháme

Přejít na článek