Společnost Fairphone představila nový udržitelný telefon

3. 9. 2019

Nový chytrý telefon Fairphone 3 se skládá z mnoha udržitelných a fairtraidových komponentů a jeho výroba cílí být co nejvíce šetrná k životnímu prostředí a odpovědná vůči zaměstnancům.

Fairphone 3, vývojově třetí model telefonu značky Fairphone, je udržitelný v mnoha ohledech. Co se týče materiálu, telefon je vyroben z cínu a wolframu odpovědně těžených v nekonfliktních oblastech, recyklované mědi, plastu a fairtraidového zlata. Fairphone je tak prvním výrobcem telefonů, kterému se podařilo zakomponovat Fairtrade zlato do svého dodavatelského řetězce. Nyní zakládá iniciativu na odpovědnější těžbu kobaltu.

Telefon má modulární design, který ho jednak činí odolným a navíc umožňuje snadnou opravu a upgrade. Když se telefon rozbije nebo je již zastaralý, nemusí se hned vyhazovat, ale stačí vyměnit poškozené součástky. Opravu by měl zvládnout každý uživatel.

Vyhazování mobilních telefonů vede k velkému plýtvání materiálu, jež často končí na skládkách, a výroba nových kusů produkuje velké množství CO2 emisí. Výzkum Fairphone ukázal, že díky delší životnosti Fairphonu můžete jeho koupí ušetřit až 30 % produkce emisí v porovnání se smartphony ostatních značek. Společnost Fairphone také podporuje sběr starých telefonů v zemích jako Ghana a plánuje odměňovat uživatele, kteří budou vracet staré použité telefony.

 

Výroba telefonů je často spojována i s lidsko-právními problémy, a proto se Fairphone snaží kromě environmentálních aspektů dbát i na práva osob zapojených v dodavatelském řetězci. Firma například pomáhá svému partnerovi, jež má na starost montáž telefonů, nastavovat a zlepšovat pracovní standardy pro pracovníky v továrnách. Tyto zásady se snaží šířit napříč celým řetězcem.

Eva Gouwens, CEO společnosti Fairphone, řekla: „Naší vizí je ekonomika, kde je blaho lidí a planety vnímáno jako přirozená součást byznysu. Vynalezli jsme Fairphone 3, aby se stal udržitelnou alternativou na trhu a přispěl k významnému pokroku. Vytvořením trhu pro etické produkty chceme motivovat elektronický průmysl, aby se začal chovat více odpovědně, jelikož výrazné změny sami nedosáhneme.“

Fairphone 3 si můžete zakoupit on-line na webu společnosti.


Zdroj: Fairphone launches new sustainable smartphone – Climate Action. Home – Climate Action [online]. Copyright © 2018 Climate Action. All Rights Reserved. [cit. 03.09.2019]. Dostupné ZDE.