Staré PET lahve nejsou odpadem, ale cennou surovinou

30. 8. 2016

Společnost Karlovarské minerální vody financuje rozsáhlý technologický výzkum, který se týká znovuvyužití PETu jako možné stavební jednotky.

Projekt PET-MAT pod vedením týmu Fakulty architektury z ČVUT dal vzniknout unikátním PET lavičkám. Všechny PET lahve, které vyprodukujeme, je možné znovu využít pro další zpracování. A to včetně víčka a etikety. Chápeme význam ochrany životního prostředí, a proto podporuje rozvoje přístupů a technologií vedoucích k dosažení zlepšování výsledků v této oblasti. I z tohoto důvodu jsme zahájili spolupráci s Fakultou architektury a financujeme rozsáhlý technologický výzkum, který se týká znovuvyužití PETu jako možné stavební jednotky“, říká Kristína Simkaničová, PR manažerka Karlovarských minerálních vod.

Pilotním projektem tohoto výzkumu je funkční lavička vyrobena ze 100 % recyklovaných PET lahví. Lavička je variabilně přestavitelná, podsvítitelná a rozebratelná. Exkluzivně byla lavička poprvé představena v českém pavilónu na EXPO 2015 v Milánu.

„Věříme, že v rámci tohoto projektu dokážeme nalézt způsob, jak maximalizovat možnosti a variace sekundárního využití PET materiálu v budoucích letech“, dodává Kristína Simkaničová.

Navazující projekty jako jsou PETree – vánoční konstrukce, spíše světelné instalace, z PET láhví, nebo projekt PET(b)rick house, záměr použít recyklované PET lahví místo obvodového zdiva domů, její slova potvrzují. Více informací zde.