Stella McCartney zveřejnila OSN zásadu na téma udržitelné módy

20. 12. 2018

Slavná módní návrhářka má za cíl vytvořit byznys plán, proč by se měly módní značky zabývat klimatickými změnami.

Stella McCartney představila v Polsku na klimatické konferenci OSN zásadu pro udržitelnou módu v oblasti klimatu. Návrhářka doufá, že tato zásada více upozorní na problémy způsobené módním průmyslem a tzv. fast fashion a jejím dopadem na změnu klimatu. Tímto krokem chce zároveň z udržitelné módy vytvořit nový trend, který navíc přináší jasný byznys potenciál.

Na konferenci v Katovicích se k zásadám OSN přidali další signatáři. Do poslední chvíle nebylo zcela známo, kteří zástupci z řad známých módních domů v ní budou figurovat.

Zásada byla iniciována sekretariátem OSN o změně klimatu. Plýtvání, znečištění, odlesnění nebo toxicita ve výrobě činí z módního průmyslu jednoho z největších zdrojů znečištění. Pokud se mají naplnit cíle Pařížské klimatické dohody, změna v tomto odvětví je nezbytná.

Stále více zákazníků se postupně vydává směrem k udržitelné spotřebě a vyhledává udržitelnou módu. Nedávný výzkum Lyst ukazuje, že spotřebitelé vyhledávají o 47 % více produkty, které jsou spojeny s módou a zároveň etikou. Mezi nejvyhledávanější slovní spojení patří „veganská kůže“ či „organická bavlna“.

„Není mnoho času na změnu. Upřímně si ale myslím, že je změna možná – nemohla bych dělat to, co dělám, kdybych v to nevěřila.“ říká McCartney. „S tématem udržitelnosti jsou spojeny pocity viny a obav, a to určitě nepomáhá. Důležité však je, aby se k nám přidali velcí hráči v módním průmyslu.“

Podporu zásadě OSN v oblasti udržitelné módy vyjádřily i značky z řad tzv. fast fashion, neboli rychlé módy. „Tyto módní značky mají veliký podíl na negativních ekologických dopadech, proto jsou významnou součástí, která může vyvolat opravdovou změnu“, dodává McCartney.

Stella McCartnery představila své plány k udržitelné módě na každoroční konferenci módního průmyslu Voices. Během jejího proslovu bylo v publiku na 40 ředitelů mezinárodních luxusních módních značek. Konferenci moderoval kanadsko-britský módní expert Imranem Amedem. „Tato konference může přesvědčit řadu lídrů módního průmyslu směrem k udržitelné cestě.“

 

Přesvědčit firmy, aby daly přednost udržitelnosti „není o nátlaku, ale o tom, aby z toho samy měly radost“, tvrdí McCartney. „Kdo chce pořád mluvit o tom, jaká bude barva nadcházející sezóny? Rozhovor o udržitelnosti v módě je to jediné, co mě zajímá. Jak vytvořit alternativu ke kůži? To jsou témata, která mi připadají sexy.“

Eticky vyráběný samet, který chce McCartney použít při výrobě společenského oblečení pro příští sezónu, však stojí 100 liber za metr. Důvodem vysoké ceny je nízká poptávka po eticky vyráběných látkách, proto jsou vyráběny stále v nízkém množství. „Módní průmysl tíhne ke starým praktikám – je to jednodušší a levnější“, tvrdí McCatney. „Můžeme to změnit, když budeme spolupracovat,“ dodává.

Udržitelnost není imunní vůči trendům, mezi hlavní témata udržitelné módy patří mimo jiné půda. „Slyšeli jsme mnoho o deštných pralesech a o oceánech, ale je třeba také mluvit o půdě a regenerativním zemědělství“, říká McCartney. Masová výroba bavlny, stále nejvíce rozšířené a produkované látky na světě, způsobuje obrovské škody právě na biodiverzitě půdy.

Jedním z řečníků konference byl také Christopher Wylie, informátor Cambridge Analytica. Svou řeč zaměřil na téma rostoucí síly velkých technologických firem a jejich spolupráce s módním průmyslem.

 

Wylie, který získal doktorát na London School of Economics and Political Science v oboru předpovědi módních trendů, sdílel na Observer svoji analogii mezi módou a politikou: Trump je v podstatě jako pár bot Ugg nebo Crocs. Od té chvíle, kdy lidi říkají ‘Fuj, ty jsou ošklivé’ až k momentu, kdy je nosí všichni.“


Zdroj: Stella McCartney to launch UN charter for sustainable fashion | Fashion | The Guardian. [online]. Copyright © 2018 Guardian News and Media Limited or its affiliated companies. All [cit. 20.12.2018]. Dostupné ZDE.