Stromy jako investice i svébytná forma filantropie

2. 6. 2022

Aukce uměleckých děl jsou dnes běžnou součástí investičních strategií a zároveň stále častěji vyhledávanou formou filantropie. Zcela novým směrem se chce ale letos vydat environmentální Nadace Partnerství, která na 17. června v Otevřené zahradě v Brně plánuje dobročinnou dražbu se zaměřením na ekologii. Dražební položky jsou ale v tomto případě více než specifické: pro investory je připravena kolekce potomků památných a významných stromů. Ty si úspěšní dražitelé budou moci vysadit na místech spojených s českou a moravskou státností, historií a osobnostmi nebo na vlastní zahradě.

„Stromy jsou vrcholným uměleckým dílem tohoto světa, jedná se o jedinečnou filantropickou příležitost, žádný podobný soubor stromů v Česku neexistuje,“ komentuje ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda. Více podrobností o dobročinném večeru nabídne web Aukce pro přírodu.

Původní idea sesbírat potomky významných památných stromů – především lip nebo dubů – vznikla před přibližně 10 lety v botanickém Ústavu Silva Taroucy. Na tradici slavného pěstitele pak vlastním výzkumem navázal zahradní a krajinný architekt Jan Hendrych, který aktuálně působí na České zemědělské univerzitě a stromy sesbíral.

„Sbíral jsem nejstatnější, nejhezčí a nejstarší jedince a přitom objel celou republiku. Převážně ze semenáčků jsme pak s kolegy pěstovali nové stromy. Takové stromy vydrží staletí, ty nejkrásnější stromy v krajině jsou všechny semenáče,“ vysvětluje výzkumník Jan Hendrych jedinečnou podstatu dražební kolekce.

A skutečně, mezi dražební „položkami“ najdeme skutečné přírodní umělecké skvosty. Účastníci dražby mohou soutěžit o zisk potomka Masarykovy lípy z Plečnikovy vinice na Pražském hradě, poslední dceru padlé Husitské lípy na Ostaši, semenáč vyrostlý z žaludu druhého nejstaršího dubu v Česku, zachráněnou pokračovatelku rodu spálené Semtinské lípy z Českého ráje nebo oblíbený dub prezidenta Masaryka, jehož otce sázela snad sama kněžna Ludmila.

Téměř polozapomenutou kolekci stromů získala vloni Nadace Partnerství od Ondřeje Lišky, který řídí rozvojovou a filantropickou organizaci Porticus. Liška soubor v té době již 3metrových stromů odkoupil, ale na původní záměr dostat je zpátky do české krajiny už nezbývalo kapacit. Tehdy se začal psát nový příběh záchrany unikátního genofondu, který má pomoci české krajině a městům.

„Stromy jsou nejefektivnější klimatizací pro přehřátá města. Do naší krajiny vracejí biologickou rozmanitost, vodu i stín. Chrání půdu. Nadace Partnerství propojuje aktivní lidi, jen letos přispějeme na výsadbové projekty částkou přesahující 13 milionů korun,“ přibližuje význam stromů Petr Kazda a dodává: „Abychom dosáhli cíle, vysadit u nás 10 milionů stromů do roku 2025, potřebujeme zapojit celou společnost, pracovat s majiteli pozemků, měnit legislativu i myšlení lidí. Chceme z České republiky udělat zelenou střechu Evropy.“

Aukce bude ideální příležitostí pro setkání se zajímavými osobnostmi z českého byznysu, kultury a politiky, jako je Libor Winkler, Jiří Hlavenka, Martin Hausenblas, Zdeněk Tůma, Václav Muchna, Ladislav Chodák, generál Pavel a další. „Staré anglické rčení říká: Kdo sází stromy, má druhé raději než sebe. Já pod těmi druhými vnímám nejen lidi kolem, ale i přírodu, která nás obklopuje. Stromy se pro mne staly symbolem záchrany naší krajiny.Cením si lidí z Nadace Partnerství, kteří se snaží už dlouhé roky kultivovat nejen krajinu, ale i to dobré v nás lidech. V letošní aukci památných stromů vidím opravdu velký potenciál. Kdo naváže vztah se stromem, buduje si i pouto k celému prostředí, ve kterém strom své kořeny zapustí. Tak se přidejte,“ říká jeden z účastníků večera Jannis Samaras, ředitel Skupiny Kofola.

Každý z vydražených stromů může navíc růst na jednom z unikátních míst po celé zemi, jako je kolonáda u Ferdinandova pramene v Mariánských lázních, na dohled od Milešovky nebo Řípu, v zahradách pod Petřínem, na Velehradě nebo v Kroměříži. „Poslední vydražený strom jako společnou položku zasadíme společně s ukrajinskými přáteli z ekologické organizace Ekosfera v bývalém československém Užhorodě. Tímto gestem dáme najevo, že ochrana přírody a mír nezná hranic,“ uzavírá Petr Kazda.

Více o dobročinné dražbě najdete zde.


Zdroj: Stromy jako investice i svébytná forma filantropie. Nadace Partnerství přichází s novým rozměrem benefiční dražby. Nadace Partnerství. Tisková zpráva, 25. 5. 2022.

Související

Granty Nadace ČEZ na výsadbu stromů a stavbu osvětlených přechodů jsou otevřeny od 1. února

Přejít na článek