Studenti chtějí pomocí miliardy ústřic obnovit podmořský ekosystém

30. 4. 2017

Fotograf Benjamin Von Wong se rozhodl blíže představit světu projekt zvaný The Billion Oyster. Jak sám říká, byl jím od první chvíle naprosto uchvácen. O co se tedy jedná?

The Billion Oyster Project je iniciativa, jejímž cílem je obnova podmořského ekosystému v přístavu New York. A jak již samotný název projektu napovídá, hlavní úlohu zde mají ústřice. Přesněji miliardy ústřic. Těm byla ještě nedávno řeka Hudson domovem. To se ovšem změnilo díky znečištění a nadměrnému rybolovu, což vedlo k tomu, že jsou tito mořští mlži na pokraji vyhynutí. Ústřice přitom hrají v mořském ekosystému zcela zásadní roli, a to vzhledem k jejich filtrační schopnosti. Vybudování nové populace ústřic by tedy znamenalo výrazně čistější vody v okolí newyorského přístavu.

Fotograf Benjamin Von Wong se o studentském projektu dozvěděl prostřednictvím The Simons Foundation na akci pořádané Národní akademií věd. A ihned jej zaujal. Co je totiž na tomto projektu nejpozoruhodnější, jsou jeho iniciátoři. Těmi jsou studenti New York Harbor School a nejčastěji je jim kolem 16 let. ,,Ihned mě napadlo, kdo jsou ty děti? Proč neví o tomto bláznivém a zároveň ambiciózním projektu více lidí? Jak bych jim mohl pomoci?‘‘ hovoří o svých prvotních dojmech Benjamin. Neváhal proto ani minutu, shromáždil zařízení, malou skupinku dobrovolníků a tým videografiků, a vydal se do New Yorku, aby se o těchto mladých hrdinech dozvěděl více.

,,To, co jsem objevil, byla malá armáda zapálených studentů, kteří – víkend nevíkend – bojovali za záchranu a obnovu vod, které to už dávno vzdaly,‘‘ vysvětluje Benjamin na svém blogu. ,,Když se budete bavit s kýmkoliv na Manhattanu, řekne vám, že by byl raději zastřelen, než aby se ponořil do řeky Hudson,‘ dodává. To ovšem neplatí pro tyto odvážné mladé muže a ženy, kteří věří, že pokud v přístavu vypěstují dostatečné množství ústřic, podaří se jim řeku uzdravit.

Proces, který by měl probíhat v horizontu dvaceti let, již začíná sklízet první úspěchy. Kolem instalací tzv. ústřicových školek bylo možné vypozorovat dramatické zvýšení biologické rozmanitosti a návrat široké škály živočišných druhů jako černého mořského vlka, modrého kraba nebo mořského koníka. Zároveň došlo v blízkosti těchto instalací ke zkvalitnění a zlepšení čirosti vody. Studenti mají navíc k dispozici podvodní drony, díky nimž jsou schopni monitorovat útesová místa, kde snímají a sledují teplotu, slanost a zákal vody.

,,Jako fotograf a tvůrce kampaní mám pocit, že je mým úkolem pomoci s vyprávěním těchto úžasných příběhů a iniciativ, prostřednictvím kterých lidé bojují za změnu. Na takové projekty bychom se měli zaměřit a oslavovat je. Ukázka toho, jak úžasní jsou tito studenti, povzbudí doufám ostatní, aby je následovali,“ dodává Benjamin Von Wong a vyzývá nejen obyvatele New Yorku, aby podpořili ambiciózní studenty návštěvou webové stránky The Billion Oyster Project.