Světová cyklojízda projede 5. června Prahou a oslaví Den kola

20. 5. 2022

Podpořit městskou cyklistiku, vzájemný respekt v ulicích i důležitost udržitelné dopravy má Světová cyklojízda, která se letos uskuteční v neděli 5. června. Organizátoři ze spolku AutoMat tak oslaví Světový den jízdního kola, který připadá každoročně na 3. června. Na programu je nejen společná jízda od 12:00, ale i odpolední program plný workshopů, diskusí aktivit pro děti. Do akce se zapojí také OSN a řada evropských ambasád.

Tradice jarních cyklojízd v Praze sahá až do dubna 2001. Situace pro lidi na kolech v metropoli se od té doby velmi proměnila a cyklojízda už není nástrojem protestu, ale pozitivní oslavy bezpečného, zdravého a svobodného pohybu po městě. Nárůst využívání bicyklu jako dopravního prostředku urychlila i pandemie covidu-19. Od roku 2019 stoupl počet průjezdů na kolech v metropoli na dvojnásobek a nová infrastruktura přitahuje další cyklisty a cyklistiky.

“Cyklojízda nejede proti autům, chce naopak připomenout, že kolo je nezbytné pro udržitelnou dopravu,” říká Michal Lehečka z Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat.

Letošní cyklojízda odstartuje ve 12:00 z Kasáren Karlín a projede i Holešovicemi. Trasa dlouhá příjemných 14,5 km je vhodná i děti a ukáže Prahu z nového úhlu. Není moc jiných dní, kdy hrají kola v ulicích metropole prim a je možné se projet i přes magistrálu prostředkem Nuselského mostu. “Konečnou trasu cyklojízdy ještě upřesníme, ale plánujeme ji samozřejmě s ohledem na výjimečnost situace,” dodává Michal Lehečka.

Po návratu pelotonu do Kasáren Karlín čeká všechny přítomné odpolední program včetně cyklodráhy pro děti od skandinávských ambasád, řada workshopů, přednášek a diskusí nebo virtuální realita cyklisty v Kodani, kterou zájemcům zprostředkuje dánské velvyslanectví.

Aktuální informace na auto-mat.cz/cyklojizda

Zapojené ambasády

Dánské velvyslanectví v Praze
Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice
Velvyslanectví Nizozemského království v České republice
Velvyslanectví Norského království v Praze
Velvyslanectví Polské republiky v Praze
Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Velvyslanectví Švédska v Česku
Finské velvyslanectví v Praze
Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze

Související

Společně na kolech s Tildou Swinton: Spolek AutoMat zve na filmovou přehlídku MĚSTEM

Přejít na článek

Květnová výzva Do práce na kole láká k dopravě na vlastní pohon. Letos již po třinácté

Přejít na článek

Startuje registrace do Zářijové výzvy Do práce na kole. Podpoří Evropský týden mobility

Přejít na článek