Světové finále Global Goals World Cup od OSN přijede v červnu do Prahy

10. 11. 2022

Ve středu 29. května 2019 se na Václavském náměstí v Praze konal první ročník fotbalového turnaje žen, které kopaly za globální cíle. A příští rok zažije Praha udržitelné fotbalové šílenství znovu.

Před třemi roky vyrostla v centru Prahy pro Global Goals World Cup Prague kompletní fotbalová aréna a v turnaji se za Cíle udržitelného rozvoje OSN utkalo 18 týmů. Celkem 150 hráček přišly podpořit tisíce lidí.

„Ženy se utkaly za lepší vzdělání, za zdraví a kvalitní život nebo za méně nerovností. Přestože většina z nich nazula kopačky poprvé v životě a vykročila ze své komfortní zóny, všechny ukázaly obrovské odhodlání. Odhodlání a sílu žen, které se i přes rivalitu v jeden den dokázaly spojit a bojovat s cílem měnit svět k lepšímu,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Šampionkami prvního regionálního Global Goals World Cup Prague se staly hráčky České pošty s týmem Yellow Ladies, které pak jméno České republiky vynesly do fotbalových nebes. Vyhrály totiž také světové finále unikátního ženského fotbalového turnaje za globální cíle OSN v New Yorku a staly se tak šampionkami světovými. Soutěž se konala ve středu 25. září v rámci Global Goals Week během zasedání Valného shromáždění OSN. Pošťačky zvítězily mezi ženskými fotbalovými týmy z celého světa a amatérský turnaj pískal jako hlavní rozhodčí Nikolaj Coster-Waldau, herec a ambasador dobré vůle rozvojového programu OSN.

Do světového finále soutěže se v roce 2019 kvalifikovalo celkem 15 ženských týmů z různých zemí světa – od Kanady přes Indii, Spojené státy, Řecko či Dánsko. Víc než sportovní výkony se v turnaji hodnotilo nadšení a síla hrát za společensky důležitá témata. Pošťačky si vybraly globální cíl Zdraví a kvalitní život. „Po vítězství v Praze pro nás bylo naprosto nepředstavitelné, že budeme hrát světové finále v New Yorku, a to že jsme vyhrály je skvělé. Splnil se mi velký sen,“ uvedla kapitánka týmu Markéta Pázlerová, která pracuje jako administrátorka pošt v Rakovníku.

Světové finále GGWCUP 2023 bude nejudržitelnějším eventem roku v Evropě

Global Goals World Cup vznikl v Dánsku a postupně se rozšířil do celého světa – do Česka ho přivedla Asociace společenské odpovědnosti. Více než sportovní talent se v něm počítá nadšení a ochota hrát za společensky důležitá témata, za udržitelnou budoucnost, za rovné příležitosti pro muže i ženy.

Turnaj se stane největší udržitelnou událostí roku 2023. Kromě naplňování SDGs akce přinese nulovou uhlíkovou stopu, udržitelný catering, veganské občerstvení z lokálních zdrojů, minimalizované odpady. A především inspirativní ženy – sportovkyně – z Maroka, Kolumbie, Nigérie, Saudské Arábie, Palestiny, Dánska a z dalších zemí na jednom místě,” doplnila Lucie Mádlová.

Světové finále Global Goals World se v Praze uskuteční 4. až 5. června 2023. A už začátkem roku se spustí přihlašování týmů.

Chcete být u toho? Staňte se partnerem této unikátní světové akce na podporu globálních cílů od OSN. Kontaktujte nás pro více informací na borovcova@a-csr.cz.

A na to, jak probíhal turnaj v roce 2019, se podívejte ve videu!


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Jak si vaše společnost vede v soft odpovědnosti ve srovnání s ostatními?

Přejít na článek