Světové finále Global Goals World Cup od OSN přijede v červnu do Prahy

10. 11. 2022

Ve středu 29. května 2019 se na Václavském náměstí v Praze konal první ročník fotbalového turnaje žen, které kopaly za globální cíle. A příští rok zažije Praha udržitelné fotbalové šílenství znovu.

Před třemi roky vyrostla v centru Prahy pro Global Goals World Cup Prague kompletní fotbalová aréna a v turnaji se za Cíle udržitelného rozvoje OSN utkalo 18 týmů. Celkem 150 hráček přišly podpořit tisíce lidí.

„Ženy se utkaly za lepší vzdělání, za zdraví a kvalitní život nebo za méně nerovností. Přestože většina z nich nazula kopačky poprvé v životě a vykročila ze své komfortní zóny, všechny ukázaly obrovské odhodlání. Odhodlání a sílu žen, které se i přes rivalitu v jeden den dokázaly spojit a bojovat s cílem měnit svět k lepšímu,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Šampionkami prvního regionálního Global Goals World Cup Prague se staly hráčky České pošty s týmem Yellow Ladies, které pak jméno České republiky vynesly do fotbalových nebes. Vyhrály totiž také světové finále unikátního ženského fotbalového turnaje za globální cíle OSN v New Yorku a staly se tak šampionkami světovými. Soutěž se konala ve středu 25. září v rámci Global Goals Week během zasedání Valného shromáždění OSN. Pošťačky zvítězily mezi ženskými fotbalovými týmy z celého světa a amatérský turnaj pískal jako hlavní rozhodčí Nikolaj Coster-Waldau, herec a ambasador dobré vůle rozvojového programu OSN.

Do světového finále soutěže se v roce 2019 kvalifikovalo celkem 15 ženských týmů z různých zemí světa – od Kanady přes Indii, Spojené státy, Řecko či Dánsko. Víc než sportovní výkony se v turnaji hodnotilo nadšení a síla hrát za společensky důležitá témata. Pošťačky si vybraly globální cíl Zdraví a kvalitní život. „Po vítězství v Praze pro nás bylo naprosto nepředstavitelné, že budeme hrát světové finále v New Yorku, a to že jsme vyhrály je skvělé. Splnil se mi velký sen,“ uvedla kapitánka týmu Markéta Pázlerová, která pracuje jako administrátorka pošt v Rakovníku.

Světové finále GGWCUP 2023 bude nejudržitelnějším eventem roku v Evropě

Global Goals World Cup vznikl v Dánsku a postupně se rozšířil do celého světa – do Česka ho přivedla Asociace společenské odpovědnosti. Více než sportovní talent se v něm počítá nadšení a ochota hrát za společensky důležitá témata, za udržitelnou budoucnost, za rovné příležitosti pro muže i ženy.

Turnaj se stane největší udržitelnou událostí roku 2023. Kromě naplňování SDGs akce přinese nulovou uhlíkovou stopu, udržitelný catering, veganské občerstvení z lokálních zdrojů, minimalizované odpady. A především inspirativní ženy – sportovkyně – z Maroka, Kolumbie, Nigérie, Saudské Arábie, Palestiny, Dánska a z dalších zemí na jednom místě,” doplnila Lucie Mádlová.

Světové finále Global Goals World se v Praze uskuteční 4. až 5. června 2023. A už začátkem roku se spustí přihlašování týmů.

Chcete být u toho? Staňte se partnerem této unikátní světové akce na podporu globálních cílů od OSN. Kontaktujte nás pro více informací na borovcova@a-csr.cz.

A na to, jak probíhal turnaj v roce 2019, se podívejte ve videu!


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Zaměstnanci Tesco se zapojí do Veggie challenge. Společnost podporuje rostlinnou stravu

Přejít na článek

Díky další redukci hmotnosti PET lahví ušetří společnost Lidl přes 500 tun plastu ročně

Přejít na článek

Stavby s vůní dřeva: Která studentská stavba je nejlepší?

Přejít na článek