Technologie budoucnosti aneb jak si efektivně poradit s odpadem

4. 12. 2017

Představte si horkou sprchu, kterou pohání obsah vaší popelnice. Podle Nika Spencera, spoluvývojáře Heru, to není nic nemožného. Heru je domácí odpadový kotel, který umožňuje domácnostem přeměnit odpad na palivo pro ohřev vody.

Kromě kovů a skla může být tímto způsobem řešena většina typů domácího odpadu. Heru vyrobí 2,3 kWh energie na každou spotřebovanou 1 kWh. ,,V zimě se může jeden černý odpadkový pytel změnit v 72 litrů horké vody za den, což je dostatek na dlouhou sprchu,“ říká Spencer. Také dodává, že Heru by mohl snížit účty za energie: každá domácnost by se totiž mohla stát ,,mikrotovárnou“ na energii. ,,Očekáváme, že by se Heru mohl začít vyrábět a uvést na trh na počátku roku 2020. Již jednáme s významným výrobcem kotlů.“

Zužitkování elektronického odpadu pomocí kryogeniky

Drcení elektronického odpadu do nanočástic při teplotách hluboko pod bodem mrazu (-119°C) by mohlo být, oproti tradičním metodám recyklace, bezpečnější a účinnější metodou recyklace počítačových čipů v plošných spojích (PCBs). Vědci vyvinuli laboratorní ,,kryomlýn“, který rozdrtí PCBs ze smartphonů a počítačových myší do nanoprachu. Po tříhodinovém procesu jsou částice propláchnuté vodou, aby se rozdělily do svých základních forem: polymerů, oxidů a kovového prášku. Chandra Sekhar Tiwary, vedoucí výzkumný pracovník projektu, říká, že prášky mohou být použity jako prvotní materiály pro různá uplatnění. Polymery a oxidy mohou být využity například ve stavebním průmyslu. ,,Kryomlýn“ může zpracovat 100 g PCBs každou hodinu. Tiwary tvrdí, že jde o řešení s nulovým odpadem a nulovými emisemi. ,,Proces potřebuje elektřinu a kapalný dusík, jejichž spotřeba se ale s větším rozsahem sníží,“ říká. Dalším krokem je prý vybudovat zkušební zařízení, které by zpracovalo větší objem PCBs.

Letecké palivo z emisí uhlíku

Společnost Virgin Atlantic pracuje se společností LanzaTech na testování nízkouhlíkového paliva pro letadla, který by byl vyroben z průmyslového odpadního plynu oceláren. Emise uhlíku, které vznikají při produkci oceli a jinak by se rozptýlily do atmosféry jako CO2, jsou zachyceny. Za pomocí fermentace bakterie konzumují uhlík a vzniká vedlejší produkt – ethanol, který je později zpracován na letecké palivo. Díky galonu ethanolu může vzniknout 0,5 galonu leteckého paliva. LanzaTech tvrdí, že palivo je zaměnitelné za běžný kerosin, díky čemuž nejsou třeba žádné změny v letecké infrastruktuře. Dosud bylo vyrobeno 1 500 galonů a Virgin Atlantic doufá, že palivo otestuje na prověřovacím letu tento rok. Na palivo mohou být různé odpadní plyny, nejen z ocelářství.

Recyklace populární polotvrdé dřevovláknité desky

V plném proudu jsou plány obchodního využití světově prvního řešení recyklace polotvrdé dřevovláknité desky (MDF). Od roku 2011 se světová produkce MDF, oblíbené dřevěné desky pro nábytek, montáž a DIY obchody, meziročně zvýšila o 6 % a v roce 2015 dosáhla 100 milionů m3. MDF obvykle končí na skládce nebo je spálena, ale britská technologická firma MDF Recovery přišla na řešení obnovy dřevěných vláken. MDF se rozřeže na malé kusy a ponoří do elektricky vytápěné slané kapaliny. Dřevěná vlákna pak mohou být mechanicky oddělena a přeměněna na nová vlákna. Stuart Hayward-Higham, ředitel technického rozvoje společnosti Suez, říká, že první recyklační závod MDF ve Velké Británii by mohl existovat v roce 2020.

Larva, která řeší plýtvání potravinami

Společnost Entomics užívá k řešení potravinového plýtvání larvy mouchy druhu Hermetia illucens, které přeměňují zbytky jídla na živiny do krmiva pro zvířata. Přes 14 dní larva uvnitř těla tráví zbytky na tuky a bílkoviny. Larvy jsou poté zabity a zpracovány na bílkovinný prášek, což je podle spoluzakladatele Entomics Matta McLarena ideální surovina ke krmení ryb. Larva zpracuje 95 % vyhozených potravin a 5 % zůstane v podobě hmyzího hnojiva, které Entomics prodá. ,,Jedna tuna potravinových zbytků se může změnit v 250 kg larev, z nich pak může vzniknout 100 kg hmyzí moučky s vysokým obsahem bílkovin,“ říká McLaren. Entomics doufá v rozšíření zkušebního provozu. Podle McLarena komerční hodnota konečného produktu odlišuje metodu od jiných řešení plýtvání potravinami. ,,Tuna bílkovinného krmiva, srovnatelného s rybí moučkou, by mohla stát asi 1 000 liber.“

Zdroj: The Guardian, Jet-fuelled bacteria and upcycling insects: the waste recovery technologies to watch, volně přeloženo a zkráceno z AJ originálu, celý článek dostupný zde.