Téměř každý Čech se obává důsledků klimatických změn. IKEA je podporuje v malých změnách

6. 3. 2020

Češi vnímají klimatické změny a obávají se jejich důsledků. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti IKEA, kde to uvedlo 93 % české populace.

Co pro pozitivní ovlivnění klimatu nejčastěji dělají? Třídí odpad, dbají na zhasínání světel při odchodu z místnosti nebo používají vlastní tašku na nákup. IKEA dlouhodobě inspiruje své zákazníky k tomu, že změna začíná u jednotlivce v každodenním životě. Jedním z posledních kroků pro šetrnější život doma je spolupráce s českou technologickou společností Nano Energies – zákazníci IKEA mají nyní možnost výhodněji přejít na 100% zelenou energii.

Udržitelnost je pro IKEA dlouhodobou prioritou a podle jejího globálního průzkumu není toto téma lhostejné ani české populaci. Lokální výsledky Indexu udržitelného chování dosahují hodnoty 51 ze 100. Převyšují tak globální průměr (49) a ukazují, že Češi se o něco více než lidé v jiných zemích zapojují do každodenních aktivit pro šetrnější život. Nejlépe si vedeme v třídění odpadu a recyklaci (8), ale v porovnání s ostatními zeměmi vynikáme také v otázce soběstačnosti – například ve sběru a využívání dešťové vody jsme spolu s Belgií na vrcholku žebříčku. Naopak tolik nevyhledáváme rostlinné alternativy pokrmů (2,9), které představují menší zátěž pro životní prostředí – maso je pro nás stále nedílnou součástí denního jídelníčku.

„Průzkum ukázal, že Čechy k udržitelnějšímu životu motivují osobní benefity jako zdraví jednotlivce a celé rodiny, ale zároveň otázka úspory peněz nebo většího pohodlí. Naopak největší překážky Češi vidí v tom, že necítí dostatečnou podporu vlády, nevědí, jak se změnami začít, nebo mají pocit, že ostatní se nesnaží přispět svým dílem,“ říká Vladimír Víšek, manažer pro trvalou udržitelnost, IKEA Česká republika, Slovensko a Maďarsko.

Zelená energie je díky nabídce IKEA ještě dostupnější

Tyto každodenní snahy jednotlivců se IKEA rozhodla podpořit spojením se společností Nano Energies. Partnerství s jediným dodavatelem 100% obnovitelné energie na našem trhu nyní přináší členům IKEA Family výhodnější podmínky při přechodu na tarif Elektřina Nazeleno. Výhoda zahrnuje slevu formou odpuštění poplatku za odběrné místo po dobu jednoho roku v hodnotě 857 Kč.

„Stoprocentně čistou elektřinu od malých českých a moravských výrobců dodáváme firmám a domácnostem v Česku přes 10 let. I my v poslední době pozorujeme rapidně rostoucí zájem lidí o to, kdo a kde přesně vyrobil elektřinu, kterou si doma svítí nebo ji používají při vaření. Veřejnost zatím moc neví, že přejít na elektřinu z obnovitelných zdrojů je jednoduchá, jednorázová věc s obrovským pozitivním dopadem pro klima a naši budoucnost. Mám radost, že díky iniciativě odvážných a odpovědných světových hráčů, jako je IKEA, teď bude pro mnoho lidí snazší tento krok udělat,“ říká Stanislav Chvála, CEO Nano Energies.

Všichni, kteří v rámci této nabídky přejdou k Nano Energies, získají navíc voucher v hodnotě 250 Kč na sortiment IKEA z kategorie LED žárovek. LED osvětlení spotřebuje až o 85 % méně energie a má až 10krát delší životnost než běžné žárovky.

Další kroky IKEA na cestě k trvalé udržitelnosti

Cílem IKEA je být do roku 2030 plně cirkulární společností. K tomuto cíli směřuje zaváděním změn pro pozitivnější dopad na lidi i planetu. Od 1. ledna 2020 proto vyřadila z prodeje veškeré jednorázové plasty. V posledních několika měsících IKEA začala pracovat např. na testování použití kávové sedliny během výroby nových produktů.

Udržitelné novinky nebudou chybět ani v nabídce IKEA Food. Letos se do prodeje dostanou nové švédské bezmasé kuličky, které vypadají a chutnají jako maso, ale jsou vyrobené z alternativních rostlinných bílkovin.


Zdroj: Tisková zpráva, IKEA

Související

EU musí zveřejnit strategii “od zemědělce ke spotřebiteli” s cílem snížení spotřeby masa, říkají přední nevládní organizace

Přejít na článek

Země má svůj den. Oslavte ho online s polární vědkyní Marií Šabackou

Přejít na článek