Titul v plážovém volejbalovém turnaji za lepší svět vybojovala Kavárna Modrý domeček

8. 9. 2020

V pátek 4. září se ve sportovním areálu na Císařské louce v Praze konal první ročník unikátního turnaje v plážovém volejbale na podporu globálních cílů od OSN. Titul historicky prvního ročníku SDGs Beach Volleyball Cupu získal tým Blue House, reprezentující sociální podnik - Kavárnu Modrý domeček. Turnaje, který organizovala Asociace společenské odpovědnosti, se zúčastnilo celkem 24 smíšených týmů reprezentujících firmy, neziskové organizace či úřady.

Slunce, dobrá nálada, pocity nadšení i zklamání. V tomto duchu se nesl páteční turnaj SDGs Beach Volleyball Cup, který přinesl řadu napínavých sportovních okamžiků i překvapení. Málokdo očekával, že z 24 týmů zvítězí právě tým Blue House složený ze zaměstnanců a podporovatelů Kavárny Modrý domeček. Kavárna zaměstnává osoby s mentálním postižením a je provozována neziskovým spolkem Náruč. Proto není náhodou, že se tým Blue House rozhodl hrát právě za SDG 8 – Důstojná práce a ekonomický růst.

Své překvapení neskrývala ani Marie Hrdá, kapitánka vítězného týmu: „Jsme strašně šťastní! Opravdu jsme si to moc užili. Je skvělé, že i malá a ještě ke všemu nezisková organizace měla dnes příležitost prosadit se. A tu příležitost využila. Dali jsme o sobě vědět. A to je to, proč jsme dnes na Císařské louce hráli. Třeba až někdo z členů Asociace či veřejnosti bude přemýšlet o cateringu nebo o vánočních dárcích, naskočí mu – aha, to jsou ti vítězové beachového turnaje.“

Druhé místo v turnaji obsadila Smeč(ka) z Edenu, tým zaměstnanců Ministerstva životního prostředí ČR, který symbolicky bojoval za SDG 13 – Klimatická opatření. „Těší nás, že jsme našemu ministerstvu a SDG 13 vybojovali krásné druhé místo v turnaji, jelikož právě ochrana klimatu a adaptační opatření jsou naší prioritou! Během turnaje panovala velmi přátelská atmosféra a jsme rádi, že jsme mohli být součástí,“ uvedla Smečk(a) z Edenu.

Strhující bitva o třetí místo se odehrála mezi týmem z České pošty s názvem Beach Post a JRKáči. Nakonec bronzovou pozici vybojovali JRKáči, reprezentující organizaci JRK Česká republika. Ta se věnuje odpadovému hospodářství a v turnaji hrála za SDG 11 – Udržitelná města a obce.

Tyto tři nejlepší týmy si převzaly z rukou organizátorů turnaje unikátní trofeje, jež zajistila organizace PEFC ČR, která dohlíží na správnou péči o lesy. „Z hlediska materiálu nebylo o čem debatovat, volba padla na dřevo – ekologicky obnovitelný materiál, jehož má Česká republika dostatek. Po odsouhlasení vizuální podoby trofejí bylo důležité vybrat vhodné druhy dřeva, ideálně aby korespondovaly s barvou klasických cenných kovů. Zlato tedy představuje do žluta zbarvené akátové dřevo, stříbro světlé dřevo z olše a na bronzovou trofej jsme vybrali tmavé dřevo z ořechu,“ dodává Stanislav Slanila, ředitel organizace PEFC ČR.

Za vyzdvižení však stojí nejen fyzické výkony, ale také sportovní duch některých týmů. Zvláštní pozornost si zasloužil tým PARENT PROJECT, který nejen že předvedl skvělý volejbalový výkon, ale od začátku do konce turnaje podporoval i své soupeře a udržoval pozitivní energii na hřišti i mimo něj. K dobré náladě přispěla také fanouškovská základna České pošty, včetně Yellow Ladies, vítězek loňského ženského fotbalového turnaje Global Goals World Cup Prague. Ty současně předvedly své sportovní umění v mini SDGs fotbalové aréně a zavzpomínaly na své úspěchy.

Všech zúčastněných 24 týmů si domu na památku odneslo unikátní SDGs volejbalový míč, který zobrazuje všech 17 Cílů udržitelného rozvoje. Každý účastník turnaje současně obdržel voucher do fitness a wellness zařízení Balance Club Brumlovka, kde si bude moci užít chvilku relaxu po náročném sportovním výkonu. Řada hráčů využila také možnost zaslat svým přátelům online pohlednici přímo z místa turnaje, a to díky České poště, generálnímu partnerovi turnaje.

Fotografie z celé akce zobrazíte zde.

Související

Když záhony potěší na duši: Domov seniorů má oživenou zahradu, CEOs čistou hlavu a nové kontakty

Přejít na článek

V Černínském paláci se rozdávaly Ceny SDGs. Oceněny byly nejlepší udržitelné projekty pro rok 2021

Přejít na článek