Tři udržitelné byznys inspirace roku 2015

14. 1. 2016

IKEA nabídla vegetariánské kuličky, Einhorn slaví úspěch s eko-kondomy a Toyota a Honda investuje do robotů-pečovatelů.

Tradiční švédské kuličky, ale bez masa

Udržitelnost má dlouhodobě důležité místo ve strategii firmy IKEA. Tento rok k udržitelnému dodavatelskému řetězci a vzdělávání spotřebitelů přidala i změny ve svém jídelním lístku. Oblíbené švédské masové kuličky poprvé nabídla také ve vegetariánské variantě. IKEA tak reaguje na poptávku po zdravějším menu, které bude mít menší dopad na životní prostředí. “Budeme pokračovat v servírování výborného jídla a nabízet tak chuť Švédska za přijatelné ceny, zároveň se chceme více soustředit na další aspekty jídla, které jsou pro lidi velmi důležité: zdraví a udržitelnost,” vysvětluje Michael La Cour, ředitel IKEA Food Services. Vegetariánské kuličky vyvolaly skvělou zákaznickou odezvu a IKEA plánuje dále rozšiřovat své menu tímto směrem. Nově také zařadila například lososa z udržitelných chovů a do budoucna by se měly objevit i další vegetariánské pokrmy.

Kondomy jako sociální byznys

Firma Einhorn dělá kondomy jinak. Nejenže mají zábavné obaly s jednorožcem, ale navíc pečlivě přemýšlí o dopadech jejich firmy na společnost a životní prostředí. Kondomy jsou z přírodního kaučuku a vyráběné pracovníky v Malajsii, kterým Einhorn platí férovou mzdu. Celý proces výroby je šetrný na spotřebu vody a dalších materiálů, finální produkt je kompletně veganský. Zakladatel firmy Waldemar Zeiler navíc věří v principy efektivního altruismu. Polovinu profitu celé firmy investuje do charity a motivuje k tomu i další CEOs. Pomocí jeho iniciativy “Enterpreneur’s Pledge” rozšiřuje povědomí o sociálním podnikání, které je mnohem efektivnější než charita.

Roboti, kteří pečují i léčí

Pokud bychom soudili dle veletrhů v Japonsku, technologický hit dalších let je jasný: o staré lidi budou pečovat roboti. Honda i Toyota představují modely, které budou umět poskytnout základní péči i společnost starým nebo postíženým lidem. Lze si s nimi popovídat, ale třeba i používat je jako oporu při chůzi. Skutečným technologickým hitem se stala virtuální Ellie, která umí z obrazovky počítače diagnostikovat mentální poruchu, například depresi nebo stres. “Když se na Ellie usmějete, porovná váš úsměv s rozsáhlou databází nemocných. Měří také vaši řeč. Lidé s depresí například nevyslovují jasně samohlásky, protože nepoužívají obličejové svaly stejným způsobem, jako lidé bez deprese,” říká lékařka Ann Robinson.

Zdroj: The Guardian, Eco-condoms to Ikea’s veggie balls: the top 5 ethical living stories of 2015, celý článek zde