Tyto nanuky byly vytvořeny ze znečištěné vody

11. 10. 2017

Zpočátku se mohou zdát jako pravé, ale kousnout byste si do nich nechtěli: tyto nanuky jsou totiž vyrobeny ze znečištěné vody. Jedná se o dílo studentů z národní tchajwanské univerzity umění, Hong Yi-chen, Guo Yi-hui a Zheng Yu-di.

Projekt 100 % Polluted Water Popsicles, který se zrodil jako školní projekt, upoutal pozornost médií a byl uveden na několika výstavách v Taipei, včetně výstavy mladých návrhářů Taipei World Trade Center 2017. „Napadlo nás to, protože jsme přesvědčeni, že čistá voda je pro každého velmi důležitá věc,“ dodal Hong Yi-chen, jeden ze studentů národní tchajwanské univerzity umění. Dohromady s podezřele barevnou vodou, která je zbarvená zejména díky průmyslovým barvivům, nanuky obsahují špínu, mrtvé ryby, cigarety, síťky, oleje a plastové odpady v různých formách, jako jsou obaly, víčka z lahví a další plasty.

Přibližně 90 % pevného odpadu v nanucích je z plastu. Každoročně se také podle Světového ekonomického fóra do oceánů a vodních cest dostává zhruba 8 milionů tun plastového odpadu, což je přibližně 1 nákladní vůz každou minutu. Sladkosti jsou záměrně navrženy tak, aby vypadaly přitažlivě, a aby vyjadřovaly význam vody bez znečištění prostřednictvím pocitu šoku.

„Voda pochází ze 100 různých znečištěných vodních zdrojů na Tchaj-wanu, od řek do přístavů a ​​příkopů,“ řekl Hong Yi-chen, jeden z autorů.

Pro výstavy studenti znovu vytvořili původní nanuky pomocí pryskyřice: „Tato pryskyřice byla používána pouze k výstavám, neboť by se jinak roztavili. Takže nakonec jsme našli materiál, který zachovává stejný vzhled jako led,“ vysvětloval Hong. Studenti národní tchajwanské univerzity umění navrhli také obaly pro každý z nich, doplněné názvem zdroje vody a seznamem předpokládaných složek. Projekt byl také nominován na cenu 2017 Young Pin Design.


Zdroj: These popsicles are made from polluted water – CNN Style. CNN – Breaking News, U.S., World, Weather, Entertainment & Video News [online]. Copyright © 2017 Cable News Network. Turner Broadcasting System, Inc. [cit. 11.10.2017]. Originál je dostupný ZDE.