Udržitelná strava. Zpráva o rostlinném mléku mapuje rostlinné alternativy mléka

3. 2. 2021

Zajímá vás, jak si obstojí jednotlivá rostlinná mléka oproti kravskému? Jak jsou na tom nutričně a které rostlinné mléko vyhrává v ekologickém aspektu na plné čáře? Co znamená, že je rostlinné mléko právně i daňově znevýhodněno? A jaká je situace u nás v České republice v porovnání s dalšími zeměmi?

Vzhledem k tomu, že 75 % světové populace v dospělosti trpí intolerancí laktózy, není překvapivé, že rostlinné mléko je nejprodávanějším produktem celého rostlinného odvětví. Z aktuálního průzkumu agentury IPSOS navíc víme, že rostlinným alternativám mléčných produktů jsou čeští spotřebitelé otevřeni podstatně více než těm masovým,” zmiňuje předseda Česko veganské společnosti Martin Ranninger. Lidé volí rostlinné mléko z různých důvodů, ať už je to pro jeho nutriční hodnotu, pro blaho zvířat či nižší dopad na životní prostředí.

Nezisková organizace ProVeg na základě nejnovějších vědeckých údajů sestavila zprávu o rostlinném mléce, která se zabývá úplným hodnotovým řetězcem rostlinného mléka a pojednává o jeho významu pro zdraví a životní prostředí. Cílem zprávy je zvýšit povědomí spotřebitelů a pomoci jim pochopit, proč nepotřebujeme využívat zvířata, abychom si mohli pochutnat na mléce. Zdarma si můžete stáhnout Zprávu o rostlinném mléku, kterou pro čtenáře přeložila Česká veganská společnost.

Zpráva mapuje druhy rostlinného mléka a proces jejich výroby a soustředí se také na nutriční hodnoty jednotlivých druhů či právní a daňovou diskriminaci rostlinného mléka. Dále nabízí ekologické srovnání různých druhů s mlékem kravským. Ukazuje se, že kravské mléko má největší dopad na životní prostředí ve všech oblastech a vyžaduje 9 m2 půdy a 628 litrů vody na každý vyrobený litr. Kravské mléko navíc vede k emisím 3,2 kg CO2eq na litr. Který druh rostlinného mléka je naopak úplně nejekologičtější? Odpovědi naleznete ve Zprávě o rostlinném mléku, která je ke stažení zde.


Zdroj: Česká veganská společnost, dostupné ZDE.

Související

Vánoční hostina: Jak nakoupené jídlo nevyhodit a efektivně využít?

Přejít na článek

Většina spotřebitelů v EU je ochotná jíst udržitelněji, ale čelí překážkám

Přejít na článek