Udržitelná výroba promo textilu a merche v MERCHYOU

8. 10. 2021

Naše planeta, životní prostředí a zdraví lidí MERCHYOU není lhostejné. Jsou si vědomi dopadu, který může jejich výroba mít. Proto se neustále snaží zlepšovat výrobní procesy potisku textilu a být co nejvíce ohleduplní k našemu okolí. Nahlédněte s námi do jejich výroby a zjistěte, jaké udržitelné kroky k tomu podnikají.

Aby byl textilní produkt skutečně udržitelný, musí být šetrná i každá část jeho výrobního procesu, tedy od pěstování, zpracování až po finální úpravy jako je potisk či balení. Textil se sice může pyšnit tím, že je z organické bavlny, ale pokud v dalších krocích jeho výroby není brán ohled na udržitelné principy, například pokud je potištěn toxickými barvami, tak ztrácí svou původní hodnotu i jedinečné přínosy daného materiálu.

Proto MERCHYOU nabízí jako jedna z mála GOTS certifikovaných textilních tiskáren v Evropě GOTS certifikovaný potisk. Nejen textil a barvy, ale také veškeré výrobní procesy jsou v souladu s nejvyššími ekologickými a etickými standardy. Společně s certifikovaným textilem tak můžete v MERCHYOU získat celý GOTS certifikovaný produkt (platnost MERCHYOU certifikátu si můžete kdykoliv ověřit v databáze na global-standard.org).

Ve výrobě v MERCHYOU nepoužívají ani žádné materiály živočišného původu a veškeré jejich barvy i pomocné materiály jsou veganské. Skrze certifikát PETA-Approved Vegan se v MERCHYOU zavazují, že při výrobě jejich produktů nejsou a nikdy nebudou prováděny žádné testy na zvířatech.

Šetrnější výrobní procesy

V MERCHYOU zavedli interní program na ochranu životního prostředí, aby mohli analyzovat a následně snižovat dopad vlastních činností na naše okolí. V souladu s mezinárodními normami a předpisy realizují analýzu životního cyklu jejich výrobků. Tento postup jim umožňuje vyhodnotit jejich účinky na životní prostředí v každé fázi jejich životního cyklu a přijímat na základě toho opatření ve výrobě.

Optimalizují výrobu organizačními opatřeními tak, aby zajistili efektivitu výroby a snížili spotřebu energie, vody a surovin, snížili tvorbu odpadů z procesu výroby a nevýrobních procesů, ale i emise ve výrobním procesu. Při GOTS potisku se MERCHYOU daří spotřebovávat o 70 % méně vody než při tom konvenčním. Stejně tak jim záleží na tom, aby výrobu neopouštěla znečištěná. Proto vodu před vypuštěním do odpadu dvoufázově sedimentačně filtrují, a díky tomu se dál do kanalizace nedostanou žádné škodlivé částice. Odpadní vodu z výroby pravidelně chemicky testují v nezávislé akreditované laboratoři na obsah alkylfenolů, chlórfenolů, těžkých kovů, ftalátů, polycyklických aromatických uhlovodíků, chlorovaných parafínů a chlorovaných benzenů a toluenů. Veškeré tyto látky byly v MERCHYOU zjištěny hluboko pod požadovanou limitní hodnotou nebo byly téměř nulové.

Všechen použitý materiál na potisk, který se stane součástí textilu, bude také blízko pokožky a může mít zásadní vliv na zdraví. Proto používají GOTS certifikované barvy, které neobsahují žádné těžké kovy, ftaláty a jiné škodlivé chemikálie. Při samotném potisku pak používají speciální GOTS certifikované lepidlo, které je na šetrnější vodní bázi.

Snaží se, aby zbytečně nevytvářeli velké množství odpadu, a proto co nejvíce využívají hodnotu materiálů, se kterými ve výrobě pracují. Recyklování odpadu je v MERCHYOU samozřejmostí. Třeba pomocné čistící tkaniny perou a poté opakovaně používají. A když už textil neumí využít, předávají ho specializované firmě k výrobě izolačních materiálů.

Při finalizaci produktu a jeho přípravě na přepravu k zákazníkovi používají takové obaly, aby byla zajištěna ochrana produktu, a současně byly použity obaly recyklovatelné, rozložitelné, opakovaně použitelné a bez obsahu nebezpečných látek. Na přepravu k zákazníkům využívají služby takových dopravců, kterých vozidla dodržují všechny standardy pro ochranu životního prostředí, zejména pro emise CO2.

Talent a úsilí zaměstnanců, které vkládají do své práce a každého kusu textilu, jsou v MERCHYOU oceněny férovou a důstojnou mzdou. Jsou pro ně zajištěné bezpečné a etické pracovní podmínky v souladu s GOTS a důraz je kladen také na work-life balance.

Výrobu MERCHYOU pravidelně kontroluje organizace Soil Association – nezávislý certifikační orgán, který zaručuje, že v MERCHYOU vyrábí v souladu se všemi GOTS standardy. Díky tomu, že veškeré kroky činnosti volí vědomě a zodpovědně, chrání životní prostředí, zdraví svých zaměstnanců, a nakonec i svých klientů.

Udržitelný textil

V MERCHYOU se zabývají potiskem textilu, takže vedle výrobních procesů potisku je výběr a nabídka samotného textilu důležitou součástí jejich práce. Doporučují volit materiály a textil, který je udržitelný – organický či recyklovaný a vyrobený šetrně k přírodě i pracovníkům výroby. V online katalogu MERCHYOU můžete snadno filtrovat a vyhledávat v široké nabídce udržitelného textilu dle preferovaných certifikátů.

V MERCHYOU se snaží neustále zlepšovat a vymýšlet nová řešení, jak být více šetrnější. Již chystají další skvělé vychytávky. Chcete o nich vědět mezi prvními? Přidejte se k odběru jejich newsletteru na merchyou.com.

Volbou udržitelných produktů můžete být i vy součásti změny k lepšímu!


Zdroj: Udržitelná výroba promo textilu a merche v MERCHYOU. MERCHYOU. Tisková zpráva, 5. 10. 2021.

Související

Hradecko slaví úspěch! Bylo oceněno Velkou cenou cestovního ruchu 2021/2022

Přejít na článek

Pořiďte svým blízkým originální vánoční dárky bez stresu a šetrně k přírodě

Přejít na článek

Vlha, dudek, moták… Rezervace velkých kopytníků je mimořádně bohatá na vzácné ptáky

Přejít na článek