Udržitelné cíle velkých hráčů, dokumentární výstava i 3D tisk pro děti. Oslavili jsme Světový den životního prostředí

6. 6. 2022

Inspirovat dospělé a hravou formou poučit ty nejmenší - takový cíl si pro letošní oslavy Světového dne životního prostředí stanovila Asociace společenské odpovědnosti. V pátek 3. června proto na půdě velvyslanectví Švédska uspořádala pro své členy i veřejnost panelovou diskuzi o přístupu k udržitelnosti v nadnárodních společnostech, ale i workshopy pro děti. Společně s Ministerstvem zahraničních věcí připravila výstavu fotografií k Cílům udržitelného rozvoje od OSN dokumentaristy Davida Těšínského.

Světový den životního prostředí se slaví už od roku 1972. OSN tento den vyhlásila jako světovou manifestaci za životní prostředí poprvé na konferenci ve švédském Stockholmu. A právě Švédsko se pro letošní rok stalo národním ambasadorem tohoto globálního hnutí za osvětu v oblasti životního prostředí, do kterého se každoročně zapojují miliony lidí z celého světa.

Prostory rezidence švédského velvyslance se tak na celý den zaplnily členy Asociace společenské odpovědnosti, kteří si v rozkvetlých zahradách společně připomněli, že máme #OnlyOneEarth. Celou akcí se vinula spojovací linka otázky Jakým způsobem přesvědčit koncového zákazníka, aby se choval udržitelně?”

Oslavy jsme doplnili inspirativní panelovou diskuzí zástupkyň korporací, které mají v širším kontextu významný vliv na životní prostředí, jsou zároveň ambasadorem změny a zaměstnávají tisíce lidí. Díky této síle dokáží svými činy aktivizovat celospolečenskou změnu a vnímání problému klimatu, vysvětlila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Raději motivovat a chválit než obviňovat a strašit

Žádná emise = dobrá emise. To je krédo společnosti Google, která chce do roku 2030 využívat pouze energii bez uhlíkové stopy. Už teď bereme energii z lokálních obnovitelných zdrojů a sami do nich investujeme, pro naše produkty využíváme recyklovaný hliník, zavedli jsme možnost nákupu náhradních dílů pro každý výrobek a spoustu dalšího, vyjmenovala Petra Hanzlíková, Industry Manager and Sustainability Lead.

Hello bank! si podle Marketing & Engagement Director Gabriely Pithartové uvědomuje možnost edukovat zákazníky, zaměstnance i obchodní partnery a základem je podle ní udělat udržitelné řešení pro klienty výhodné, a to i v maličkostech. Například na kvalitní a úspornou, ale zároveň dražší pračku dostane klient bezúročnou půjčku. A to je opravdu jen drobný příklad,“ říká.

Výrobky společnosti Unilever využívají pravidelně tři miliardy lidí po celém světě. Pro nás udržitelnost musí být samozřejmost. Naše továrny běží na zelenou energii, šetříme vodou, ve velkém se zaměřujeme na obaly. Například kosmetika Dove je v obalu ze stoprocentně recyklovatelného plastu, stejně tak nanuky Magnum, uvádí Lenka Nejedlová, konzultantka pro životní prostředí a systémy environmentálního řízení.

Pro společnost IKEA všechno začíná u produktu. Díky němu inspirujeme zákazníky, aby udělali první krok ke změně, ať už je to perlátor šetřící vodu nebo úsporné LED žárovky. Naším cílem je dosáhnout do roku 2030 absolutní cirkularity. Delší dobu funguje Circular Hub neboli koutek se zlevněným zbožím, každý obchodní dům má své oddělení oprav, začali jsme s projektem Druhý život nábytku, poskytujeme zdarma náhradní díly a mnoho dalšího, vyjmenovala Country Sustainability Manager v IKEA Barbora Geršlová.

Pro Hanu de Goeij, Head of Sustainable Filming & Content TV Nova, je zastřešujícím pojmem greenfilming neboli snaha o to, aby výroba veškerých pořadů zanechávala co nejmenší uhlíkovou stopu. Snižujeme dojezdovou vzdálenost na lokace, využíváme udržitelné materiály pro stavbu scény, kostýmy nakupujeme z druhé ruky nebo je používáme opakovaně, snižujeme množství jednorázových plastů v cateringu. Spočítali jsme, že za 44 natáčecích dnů jsme ušetřili 9 000 plastových kelímků, doplnila Hana de Goeij. Prostřednictvím pořadů se také snaží nenásilnou formou edukovat diváka, například koši na tříděný odpad v záběru nebo elektroautem pro hlavního hrdinu.

Zákazníka nebo diváka nepoučovat ani neshazovat za to, že se nechová podle našich představ, ale raději motivovat, inspirovat a chválit. S tímto závěrem panelová diskuze moderovaná Vojtěchem Kovalem, autorem podcastu LOOPA, končila. V jednom z dílů podcastu se dokonce Hana de Goeij o tématu greenfilming více rozpovídala.

Provazoplet nebo 3D tisk

Na debatu v prostorách rezidence navázaly kreativní workshopy pro děti v zahradách. Ti nejmenší si vyrobili šperky a hračky pro domácí mazlíčky ze starého oblečení, poznali techniku 3D tisku, vyzkoušeli si, jak dobře umí třídit odpad a jak chránit přírodu ​​podle Astrid Lindgrenové Ve stínu čtyřmetrového modelu planety Země jim pak Bára Nesvadbová přečetla několik kapitol z knihy Mia a svět. Za pomoc s programem pro ty nejmenší děkujeme CIRA Advisory, Plastencu, ÁMOS vision a M-ocean agency.

Během celého dne si všichni hosté mohli prohlédnout dechberoucí výstavu dokumentaristy Davida Těšínského. Ukrajinský voják s puškou v ruce hladící štěně, dítě uklízející odpadky z pláže, aby je pak mohlo prodat, policejní razie v guatemalském slumu, mladá rodina žijící na ulici v centru Paříže. To jsou příklady fotografií, které v každém návštěvníkovi zanechaly silné emoce. Každá z nich reprezentovala jeden z Cílů udržitelného rozvoje od OSN.

Atmosféru celé akce si můžete připomenout ve fotogalerii od Petra Vágnera zde.

Událost proběhla i v rámci příprav na Global Goals Summit, který je součástí Cen SDGs 2022, světově unikátního ocenění za naplňování globálních cílů OSN. Summit pořádá Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s DVTV 13. října v Národním muzeu v Praze. Návštěvníci se mohou těšit především na špičkové mezinárodní řečníky, jako je například světoznámý umělec a aktivista Benjamin Von Wong. Buďte u toho!


Zdroj: Udržitelné cíle velkých hráčů, dokumentární výstava i 3D tisk pro děti. Oslavili jsme Světový den životního prostředí. Asociace společenské odpovědnosti. Tisková zpráva, 6. 6. 2022.

Související