Udržitelné mléko bez živočišného původu je navrženo tak, ať chutná jako to skutečné

18. 6. 2017

Zatímco se myšlenka snižování dopadu na životní prostředí zamlouvá mnoha lidem, přechod na animal-free produkty tak jednoduchý není. Lidé budou mít stále vysoká očekávání ohledně chuti, vůně či struktury produktu.

Perfect Day je “mléčný výrobek” bez živočišného původu vyrobený z kvasnic a navržený tak, ať má stejnou texturu a chuť jako kravské mléko. V minulosti jsme byli svědky takových inovací jako byl algoritmus, který dokázal najít správné rostlinné bílkoviny nejúčinněji nahrazující masné výrobky. Společnost Perfect Day vyvinula produkt „mléka“, který neobsahuje žádné živočišné látky, a při jeho pití máte pocit, že skutečně pijete kravské mléko.

Mléko Perfect Day se vyrábí genetickým inženýrstvím z kvasinek, které produkují mléčné bílkoviny během fermentace, a poté tyto mléčné bílkoviny (syrovátku a kasein) kombinují s rostlinnými bílkovinami za účelem vytvoření chuti, struktury a nutriční hodnoty mléka bez nutnosti použití zvířete. Tento proces je energeticky účinnější než tradiční postupy produkce mléka. Studie ukázala, že proces vyžaduje o 84 % nižší celkovou spotřebu energie a o 91 % nižší využívání půdy. Výroba mléka Perfect Day vyžaduje úzkou spolupráci s Úřadem Spojených států pro potraviny a léčiva (FDA = U.S. Food and Drug Administration) s důrazem na to, jak správně označit tento výrobek. Bude i přes přítomnost mléčných bílkovin považován za veganský produkt, jelikož se na jeho tvorbě nepodílelo žádné zvíře? Nebo bude považováno za výrobek obsahující geneticky modifikované organismy, protože se nutně používají k jeho výrobě? Společnost doufá, že tyto problémy budou vyřešeny na konci roku 2017, kdy chtějí spustit na trh několik dalších produktů, jako je čokoládové mléko, sýry a dezerty.

Důležité je zmínit, že jméno brandu Perfect Day pochází z písně Lou Reeda, kterou krávy podle studie Leicesterské univerzity vnímají jako uklidňující a při poslechu této písně produkují více mléka.

Výroba přírodních proteinů v laboratořích by mohla významně narušit zemědělský průmysl v celosvětovém měřítku – jaké další uměle vyrobené výrobky můžou vzniknout, aby se snížily dopady na životní prostředí?


Zdroj: Springwise, Sustainable, animal free ‘milk’ is designed to taste like the real thing, květen 2017, volně přeloženo z aj, celý článek v originále dostupný zde.