Udržitelné odpoledne členů Asociace společenské odpovědnosti v Kutné Hoře

6. 10. 2019

Na podzimní CSR akci jsme členy Asociace společenské odpovědnosti pozvali na cestu za udržitelným vínem do Kutné Hory.

Ve čtvrtek 3. října jsme díky spolupráci s FlixBus vyjeli do biodynamických Vinných sklepů Kutná Hora. Účastníkům navíc svůj udržitelný život na cestách představila inspirativní rodina NARUBY.life.

I přes deštivé odpoledne vyrazily 3. října na čtyři desítky členů Asociace společenské odpovědnosti na zpáteční cestu z Prahy do Kutné Hory. V zeleném autobuse všechny za FlixBus přivítala Martina Čmielová, která zároveň pro účastníky připravila kvíz o udržitelných hodnotách a aktivitách této přepravní společnosti. Správně zodpovědět všechny otázky se podařilo jen třem účastnicím cesty, které si od Flixbusu odnesly odměnu. Cestujícím své nápady na udržitelné cestovaní představil i další člen Asociace společenské odpovědnosti AutoMat. Spolek podporuje veřejnou dopravu a stojí mimo jiné za známým projektem Do práce na kole.

V Kutné Hoře pak všechny přivítal Lukáš Rudolfský, ředitel rodinného vinařství Vinné sklepy Kutná Hora. Po úvodním přípitku následovala krátká prohlídka historického centra města v jeho režii, která končila přímo ve vinných sklepech. Tam už se všichni mohli dozvědět víc o udržitelném víně a zásadách biodynamického zemědělství. To podle Rudolfského stojí na několika důležitých pilířích. Mimo jiné na charakteru krajiny, kvalitě rostlin, přístupu lidí k pěstování révy a hlavně na péči o půdu. Při výrobě biodynamického vína respektujeme zásady přírody i například lunární cykly. Půdu nehnojíme chemicky, naopak si vyrábíme podle starých receptů vlastní hnojivo z námi vypěstovaných bylinek. Hrozny sbíráme ručně a pak je ručně lisujeme. Víno necháváme kvasit přirozeně a spontánně bez jakýchkoli zásahů. Jen tak může každá lahev odrážet daný rok a dané místo,” uvedl Lukáš Rudolfský. Vinné sklepy navíc zaměstnávají znevýhodněné osoby, například hendikepované nebo lidi po výkonu trestu.

Ještě předtím vystoupila šestičlenná rodina Rychtaříkových, známá pod jménem NARUBY.life. Před rokem se rozhodli obrátit svůj život naruby – pronajali rodinný dům v Praze, pořídili si obytňák a všichni dohromady se vydali na cestu po Evropě. Zastávají principy pomalého cestování s dětmi a smysluplného i udržitelného života s šetrným přístupem k přírodě. Díky naší práci po cestě na eko-farmách mají naše děti jiný přístup k potravinám a samy vědí, že jídlo “neroste” v obchodě. Naučily se taky hospodařit s vodou i dalšími zdroji, protože v obytňáku se prostě musí šetřit. Život na cestách nás hlavně naučil trávit spolu čas jako rodina, což jsme předtím i přes všechno snažení prostě nepoznali,” řekla Tereza Rychtaříková. O udržitelném cestování s dětmi, zero-waste vaření na cestách nebo o bezobalovém nakupovaní se dozvíte víc na jejich rodinném blogu NARUBY.life.

Na konec celé akce si mohli zájemci vyzkoušet tradiční šlapání vína v dřevěné kádi. Ze šťávy z odrůdy Tramín se pak vyrobí 25 litrů vína. K ochutnání byl také unikátní bylinný extrakt, který se v koncentrovanější podobě používá k hnojení – mimo jiné po něm sahají i profesionální fotbalové stadiony na hnojení svých trávníků, a to od pražské Sparty až k olomoucké Sigmě.

Občerstvení složené ze skvělých regionálních potravin včetně ochutnávky šesti druhů vín pro všechny účastníky připravili ve Vinných sklepech Kutná Hora. Poděkování patří i společnosti FlixBus za bezpečnou cestu speciálním SDGs zeleným autobusem.

Fotogalerii z celé akce od Jana Nechvíle najdete zde.