Udržitelné zimní olympijské hry v Pchjongčchangu 2018

9. 1. 2018

Jen několik málo týdnu zbývá do vypuknutí Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu. Organizační výbor právě uveřejnil opatření, která zajistí udržitelnost letošní akce.

Zveřejněná zpráva o udržitelnosti ukazuje jednotlivé kroky, které byly přijaty od července 2015 do června 2016. Jedná se o opatření, která mají zaručit soulad letošních her s environmentálními a zároveň i sociálními požadavky společnosti. Program udržitelnosti se věnuje pěti klíčovým oblastem: zajištění nízké uhlíkové stopy, souladu s přírodou, rozvoji dobrého života, podpoře hrdých obyvatel s tradicemi a místní kulturou a zároveň i samotné globalizaci Pchjongčchangu.

Stěžejními se staly závazky pro oblast klimatické změny především se zaměřením na snížení produkce uhlíkových plynů. Pozornost se však soustředí také na zvyšování povědomí o péči o životní prostředí. Implementace těchto cílů vyžaduje projektování a konstrukci udržitelných olympijských míst i vesnic, výstavbu udržitelné dopravní infrastruktury, realizaci odpovědného veřejného zadávání a v neposlední řadě také využívání obnovitelných energií.

„Do začátku Zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018 už zbývá jen několik málo týdnů a my jsme potěšeni, že můžeme představit vůbec první cíle týkající se udržitelnosti v historii olympijských her,“ říká Teachul Rhyu, člen Organizačního výboru pro Zimní olympijské a paralympijské hry Pchjongčchangu 2018 (POCOG 2018) a generální ředitel pro životní prostředí. „Od té chvíle, co jsme se dozvěděli, že budeme hostit letošní hry, se otázky udržitelnosti a životního prostředí staly neodmyslitelnou součástí všech našich plánů a procesů. Veškeré prostory i infrastruktura byly vystavěny podle požadovaných standardů. Budeme se i nadále soustředit na stanovené cíle, a to jak v samotném průběhu her, tak samozřejmě i mimo něj. Postaráme se také o zachování dědictví, které si hry zaslouží.“

Zárukou splnění všech stanovených závazků se stal systém řízení udržitelnosti, prostřednictvím kterého jsou plánovány a sledovány veškeré aktivity napříč environmentálními, ekonomickými i společenskými aspekty her. Na konci roku 2018 bude vydána zpětná zpráva o udržitelnosti, která zhodnotí dosažené výsledky a zároveň nastaví nové směry.

Organizační výbor POCOG 2018 kromě zprávy o udržitelnosti oznámil také záměr spustit dárcovskou kampaň s cílem omezit produkci uhlíkových plynů při pořádání a provozování sportovních událostí. Kampaň bude probíhat od 1. ledna do 25. února 2018. Výbor vyzývá všechny zainteresované strany od registrovaných sportovců, přes diváky, všechny instituce, organizace i zapojené země, aby kampaň podpořili.Odhadované množství skleníkových plynů vyprodukovaných během letošní olympiády se podle organizátorů vyšplhá k 1,59 milionů tun. Přitom na dopravu a ubytování sportovců, diváků a organizátorů připadá zhruba jedna třetina. Kampaň zatím běží online prostřednictvím webových stránek PyeongChang2018-CarbonFund.com. Od 23. ledna do 25. února 2018 však mohou všichni účastnící olympiády přispět přímo na místě v olympijském parku Gangneung. Výtěžek z této kampaně půjde na nákup mezinárodně obchodovaných certifikovaných emisních redukcí (CER) za účelem kompenzace emisí uhlíku, vyprodukovaných během olympijských her 2018.

„Mezinárodní olympijský výbor zároveň zdůrazňuje význam snižování emisí oxidu uhličitého,“ říká Yeo Hyung-koo, generální tajemník organizačního výboru POCOG 2018. „Věříme, že se do kampaně zapojí velké množství dárců, aby se letošní olympijské hry uskutečnily s co nejnižší zátěží uhlíkových plynů.“


Zdroj: PyeongChang 2018 Olympics Committee Launches Sustainability Report, Carbon Credit Campaign | Sustainable Brands. Sustainable Brands | The Bridge to Better Brands [online]. Copyright © 2007 [cit. 09.01.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.