Udržitelnost v praxi. Ušetřeno 195 milionů litrů vody

Ze světa členů

28. 5. 2025

Úspora přírodních zdrojů se dá měřit různě – v tunách, litrech, stromech nebo emisích CO2. Když se ale podíváme na konkrétní data za poslední dva roky, je jasné, že i malé změny v každodenním provozu budov přinášejí velký efekt. V roce 2023 se díky používání bezvodých pisoárů Ecostep podařilo ušetřit přibližně 86 milionů litrů pitné vody. O rok později to bylo už 109,5 milionu litrů. K tomu připočtěme další úsporu v podobě 31 tisíc tun papírových ručníků v roce 2023 a 37 tisíc tun v roce 2024, díky tryskovým osoušečům rukou.

V přepočtu na reálné dopady mluvíme o stovkách tisíc ušetřených stromů, desítkách bazénů plných vody, ale i tisících lidí, kterým by tyto zdroje mohly zásadně zlepšit život, kdyby k nim měli přístup. Tato bilance ukazuje, že skutečná udržitelnost nevzniká jen díky velkým projektům, ale i díky opakovaným každodenním rozhodnutím – třeba právě na toaletě.

V roce 2024 jsme ušetřili 109,5 milionu litrů pitné vody

Díky technologii bezvodých pisoárů, které dováváme do komerčních, administrativních, školních i veřejných budov, se jen za poslední dva roky podařilo ušetřit více než 195 milionů litrů pitné vody. V roce 2023 to bylo 86 milionů litrů, za rok 2024 už 109,5 milionu litrů.

Kolik to vlastně je?

  • Olympijský plavecký bazén má objem cca 2,5 milionu litrů vody. → V roce 2024 jsme tedy ušetřili vodu v objemu 44 takových bazénů.
  • Průměrná denní spotřeba vody na osobu v ČR je přibližně 90 litrů. → 109,5 milionu litrů odpovídá 1,2 milionu dnů života jednoho člověka, jinak řečeno – 3 300 lidí by díky této úspoře mohlo celý rok pít, vařit a mýt se.

Vody ubývá. A Evropa čelí suchu

Podle dlouhodobého monitoringu stavu sucha čelí Evropa narůstajícímu nedostatku vody. V roce 2022 a 2023 se značná část území – včetně Česka – potýkala s podnormálními srážkami, poklesem hladin podzemních vod a stresem vegetace. Zatímco v Izraeli, který patří k nejsušším regionům světa, je opětovné využívání odpadní vody a minimalizace ztrát standardem, ve střední Evropě stále plýtváme pitnou vodou na činnosti, kde není nezbytná – například na splachování toalet. Bezvodé pisoáry tento problém řeší. A navíc není třeba dělat kompromisy v komfortu ani hygieně.

Stejná pořizovací cena, nízké provozní náklady a návratnost do 4 let. Provoz bezvodého pisoáru není jen ekologický, ale i ekonomicky výhodný.

  • Měsíční provozní náklady se pohybují od 65 do 120 Kč bez DPH / měsíc.
  • Standardní pisoár spotřebuje při každém použití 1–1,5 litrů pitné vody (když správně funguje splachování), což v silně vytížených objektech znamená tisíce korun ročně.
  • Návratnost investice do bezvodého pisoáru se běžně pohybuje mezi 1 až 4 lety – v závislosti na intenzitě provozu a místních cenách vodného a stočného. V budovách s vysokým provozem, jako jsou školy, administrativní centra nebo nádraží, může být návratnost kratší

Za rok 2024 ušetřeno 37 tisíc tun papíru. Vedle úspor vody přinášejí zásadní efekt i bezkontaktní tryskové osoušeče rukou, které EcoStep dodává jako alternativu k papírovým ručníkům. V roce 2023 se díky nim ušetřilo 31 tisíc tun papírových ručníků, v roce 2024 to bylo už 37 tun.

  • Výroba 1 tuny papíru spotřebuje v průměru 17 stromů. → Tedy více než 620 tisíc stromů může nadále vyrábět drahocenný kyslík.
  • Kromě toho jde o množství papíru, které by naplnilo přes 430 tisíc běžných 240l kontejnerů.
  • Osoušeče tak šetří nejen materiál, ale i náklady na nákup, dopravu, skladování a odvoz odpadu.

ESG v praxi, ne na papíře

Technologie jako bezvodé pisoáry a tryskové osoušeče rukou jsou dnes už standardní součástí přístupů, které firmy využívají pro plnění svých ESG cílů – ať už se jedná o environmentální úspory vody, energie a odpadu, sociální dopady ve formě vyšší hygieny a komfortu, nebo governance aspekty, jako je zodpovědné hospodaření a dlouhodobě udržitelný provoz budov. A přitom nejde o technologii budoucnosti. Jde o technologii, kterou lze nasadit hned – bez kompromisů a bez velkých investic.


Zdroj: Udržitelnost v praxi. Ušetřeno 195 milionů litrů vody. Ecostep. Tisková zpráva

Související

Železnice bez plastů: Správa železnic se startupem Lokni začnou instalovat automaty na filtrovanou vodu. Cestující budou mít denně půl litru zdarma

Přejít na článek

Masaryčka se připojuje do sítě Lokni. Filtrovaná voda bude na nádraží i v sousední administrativní budově

Přejít na článek

Inovace pro udržitelnost: Univerzita Palackého snížila spotřebu vody díky moderním bezvodým pisoárům

Přejít na článek