Udržitelný Halloween. Řiďte se letos těmito zelenými tipy!

30. 10. 2020

Oslavte letošní Halloween bezpečně ze svých domovů a uspořádejte udržitelnou rodinou party, na kterou jen tak nezapomenete. Přinášíme pár tipů, jak na to.

Halloween, anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, se v Česku stává rok od roku populárnější. Především mladší generace se každoročně zapojují do jeho oslav a vydávají se v děsivých kostýmech na halloweenské party. Na vesnicích a v malých městečkách rodiče dokonce organizují pro své děti tradiční koledování „Trick or Treat“. Letošní oslavy Halloweenu budou mít však jinou podobu. Kvůli koronavirové pandemii je nemožné pořádat jakékoliv party a navštěvovat ostatní domácnosti. Máme pro vás ale několik tipů, jak si užít Halloween ze svých domovů zábavně, bezpečně a navíc i udržitelně.

1. Vyzdobte si svůj domov

Halloweenská výzdoba je základ úspěchu každé oslavy. Navodí totiž tu správnou atmosféru. Výzdobu můžete vytvořit například z tradičních dýní, zakoupených na farmářských trzích. Z nepotřebných částí dýně pak můžete například upéct koláč nebo uvařit dýňovou polévku.

Tipy na další dekoraci:

 • Ze starých punčoch s dírami vytvořte pavučiny.
 • Proměňte kartonové krabice v náhrobky pomocí nůžek a barev.
 • Vytvořte další kreativní dekorace ze síťoviny z pytlíků na pomeranče.
 • Použijte listy, šišky a větve z přírody.

2. Vyrobte si originální kostým

Ke každé halloweenské oslavě samozřejmě patří originální kostým. Ten můžete nejsnadněji vyrobit z oblečení a materiálů, které již doma máte. Možná někde ve skříni naleznete i kostým z loňského roku, který postačí nějak upravit. Pokud přeci jen chcete něco neokoukaného, doporučujeme navštívit second hand.

Tipy na kostýmy:

 • Uchovávejte během celého roku staré oblečení, které lze přetvořit a použít jako části kostýmů (černé kalhoty, tričko s dírou).
 • Pracujte s make-upem a barvami, které již máte doma. Na internetu naleznete spoustu tipů, jak se originálně namaskovat.
 • Využijte fantazii svých dětí! Zahrajte si hru, jak lze proměnit staré oblečení v kostýmy.

3. Připravte kreativní občerstvení

Při přípravě občerstvení se nebojte být kreativní a zkuste mixovat netradiční kombinace ingrediencí. Využijte ideálně zásoby ze své spíže, případně nakupte lokální potraviny. Na internetu naleznete řadu tipů na halloweenské vegetariánské recepty, které určitě ocení i malé děti.

Tipy k občerstvení:

 • Pokud vám doma zbudou nějaké dobroty, doneste je za dveře sousedům, abyste předešly zbytečnému plýtvání.
 • Snižte množství odpadu tím, že nebudete používat jednorázové skleničky, talíře a příbory.

4. Zahrajte si hallooweenské hry

Jednou z tradičních halloweenských her je tzv. apple bobbing (lovení jablek pusou z mísy vody). Výhodou je, že si užijete spoustu zábavy a z použitých jablek pak můžete například upéct jablečný koláč.

Další hrou je ochutnávka sladkostí. Než se vydáte na jejich nákup, prozkoumejte svou spíž. Naleznete tam určitě řadu sladkostí a dobrot, na které jste už určitě zapomněli, že doma máte. V rodinném kruhu pak se zavázanými oči můžete tipovat, co kdo právě ochutnal.

Tipy na cukrovinky:

 • Nakupujte místní cukrovinky a bonbóny. Hledejte dobroty bez odpadu, v minimálním balení nebo výrobky balené v recyklovaných materiálech.
 • Pročtěte si štítky, zda čokoláda a cukr pocházejí z udržitelných zdrojů a májí fair trade certifikaci.

5. Uspořádejte online party

Když už budete mít na party všechno přichystáno, můžete se online spojit se svými přáteli a zorganizovat online módní přehlídku vašich kostýmů. Současně můžete sdílet i tipy, jak vaše přípravy probíhaly a získat nějaké inspirace na příští rok.

Ať už vaše letošní oslava bude probíhat jakkoliv, nezapomínejte se držet těchto základních čtyř zásad: Reduce – omezte nákup nových věcí, Reuse – opětovně použijte to, co už doma máte, Repurpose – využijte věc k jinému než původnímu účelu, Recycle – recyklujte vše, co můžete. Těmito kroky pomůžete k naplnění všech Cílů udržitelného rozvoje.

 


Zdroj:

 • Give the Earth a Treat this Halloween with These Green Tips. CSR and Sustainability News [online]. Copyright © 3BL MEDIA, LLC [cit. 29.10.2019]. Dostupné na tomto odkazu.
 • 10 Green Halloween Tips | Pages | WWF. WWF – Endangered Species Conservation | World Wildlife Fund [online]. Copyright © 2019 World Wildlife Fund [cit. 29.10.2019]. Dostupné na tomto odkazu.

 

Související

České ženy budou opět kopat za lepší svět. Přidat se můžete i vy!

Přejít na článek