Ukliďme Česko, koronaviru navzdory! Zapojit se mohou i ploggeři

2. 4. 2020

Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?

Konání organizovaných úklidových akcí, kterých bylo naplánováno před vyhlášením stavu nouze přes 2 400, je minimálně do jeho ukončení pozastaveno. Organizované úklidové akce tak proběhnou s největší pravděpodobností až na podzim při Celosvětovém úklidovém dni, který je letos vyhlášen na 19. září. Bylo by však škoda nevyužít příležitosti, kdy nebývalý počet lidí vyráží s rodinou či jednotlivě do přírody, k jejímu jarnímu úklidu.

Každoročně vybíráme jarní termín tak, aby už pokud možno nebyl sníh ve vyšších horských polohách a zároveň ani vzrostlá zeleň v teplejších regionech. Pro letošek jsme měli hlavní termín úklidových akcí naplánován na sobotu 4. dubna.“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. „Využijme jej alespoň k individuálnímu úklidu,“ dodává. Bezpečně, sami, či s rodinou (dbejte aktuálních bezpečnostních opatření a nesbírejte papírové kapesníky, stejně se za pár dní rozloží…). A pokud zvládnete i třídit, kontejnery na tříděný odpad a sběrné dvory najdete v nové aplikaci www.KAMsNIM.cz.

Už v rámci loňského roku se do úklidového dne zapojili běžci s aktivitou plogging. Plogging kombinuje běhání (jogging) a sbírání odpadků (ze švédštiny plocka upp). Plogging se v roce 2016 zrodil ve Švédsku a okamžitě se rozběhl i do dalších zemí, kde se okamžitě stal svěžím fitness trendem. „Plogging je v této době ideální aktivita, protože ji můžete dělat individuálně. Nemusíte být perfektní běžec, začít s tímto eco-friendly tréninkem může opravdu každý, stačí jen odhodlání, dobré boty, rukavice a cokoliv pro sběr odpadu. Po běhu je důležité sesbírané odpadky vytřídit do recyklačních kontejnerů.“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Plogging Česko zastřešuje.

Při individuálním pohybu v lese je zbytečné si kazit výlet funěním do roušky, přesto si ji nezapomeňte vzít. Jednak můžete cestou někoho potkat, ale také se vám bude hodit na závěrečnou fotku. Pro tři autory nevtipnějších fotografií z úklidu, kteří je do Velikonoc nasdílí na svém facebooku s hashtagem #RouskovyUklid, jsou nachystány odměnou 3 dotykové tablety.

Veškeré informace o iniciativě Ukliďme Česko najdete na www.uklidmecesko.cz. Více o ploggingu najdete na webových stránkách www.ploggingcesko.cz.

Související

E-shop Nakup na Dobro mění svět k lepšímu. Jeho zákazníci pomohli k vysazení hektaru lesa

Přejít na článek

Asociace společenské odpovědnosti nachystala balíčky udržitelných dárků do Velké vánoční soutěže na Lidovky.cz

Přejít na článek

Každý desátý Čech preferuje stravu s vyloučením či omezením masa

Přejít na článek