Uspořádali jsme největší CSR konferenci v ČR

10. 5. 2016

Česká republika se na několik dní stala celosvětovým centrem společenské odpovědnosti firem (CSR) a udržitelného podnikání.

Na Summit GLOBAL COMPACT 2030: Looking into the Future of Corporate Sustainability „There is no time to waste“, který se konal 4. května 2016 ve Veletržním paláci v Praze, se sjelo na 300 klíčových hráčů ovlivňujících budoucnost udržitelného podnikání. Účastníci i špičkoví řečníci z celého světa, kteří v ČR doposud nevystoupili, se setkali s cílem posunout do praxe vizi nových Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), jež mají ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru do roku 2030 vyřešit zásadní problémy pro naši planetu.

Konferenci svým úvodním slovem otevřela Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti a národní sítě UN Global Compact v ČR, náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a výkonná ředitelka United Nations Global Compact Lise Kingo. „Svět nikdy neměl tak jasnou představu o tom, kam chce jít, jako má nyní díky novým Cílům udržitelného rozvoje,“ pronesla mimo jiné Lise Kingo.

Hvězdou dne se stala Dr. Tererai Trent, světoznámá bojovnice za kvalitní vzdělávání dětí a rovné postavení žen ve společnosti, která ve své energické řeči zdůraznila nutnost zapojení soukromého sektoru do řešení globálních problémů. „Podpora od byznysu neznamená dostat jeho peníze. Mám v Zimbabwe neziskovou organizaci a firmám říkám: nechci vaše peníze, chci vaše srdce,“ míní Dr. Trent, která sama vyrůstala v chudých podmínkách na venkově v Zimbabwe, ale rozhodla se vzít osud do svých rukou. Díky své pracovitosti a vůli získala prestižní vzdělání v USA.

Tererai využívá kontaktů se světovými lídry, aby mluvila za děti bez přístupu ke vzdělání. Nejenže sdílí svůj úžasný příběh, ale zároveň apeluje na byznys, aby investoval do přístupu ke vzdělání. Dodává sílu ženám, aby se staly lídry ve své komunitě a sdílí, co se během své cesty naučila. Tererai rozjasnila publikum summitu v Praze a svým charisma a příběhem jistě nechala řadu přítomných odejít s motivací naplnit nejen své sny, ale také sny ostatních.

Dopolední program zakončil panel na téma budoucnosti udržitelného podnikání. Svým video vystoupením a osobním pozdravem ho uvedl globální CEO společnosti Unilever a Ambasador SDGs, Paul Polman. Směr, kterým se bude dále ubírat udržitelnost v byznyse, pak živě diskutovali Annette Fergusson, ředitelka Udržitelného podnikání Vodafone Group, společenský reformátor Karel Janeček, světoznámý architekt Ian Bogle a Manoelle Lepoutre, viceprezidentka Total Group.

Odpolední panely se věnovaly třem vybraným trendům ve společenské odpovědnosti: sociálním inovacím, boji proti klimatické změně a rovnosti pohlaví. Konkrétní projekty sociálních inovací představili Daniel Novák z Blindshell a Klára Gajdušková, ředitelka programu sociálního bankovnictví České spořitelny, výkonná ředitelka SAP BSCE Andrea Hepnerová hovořila o programu Autism at Work. Ondřej Liška, ředitel Ashoka Česká republika, následně promluvil o podpoře inovačního myšlení na lokální i globální úrovni.

Klimatický panel navázal na podpis Pařížské klimatické dohody (COP21) z dubna. Jean-Pierre Cordier z francouzské národní sítě Global Compact, která klimatický summit hostila, představil hlavní závazky pro státy, které dohodu podepsaly. Marie Passburg, výkonná ředitelka Skanska Property Czech Republic, prezentovala udržitelný real estate development a konkrétní udržitelné projekty v Česku. Poslední řečnicí, která hovořila mimo jiné o udržitelné domácnosti, byla Eva Malá Beluská z IKEA Purchasing Operations Area Central Europe.

Závěrečný panel se zaměřil na rovnost pohlaví v byznysu. Že se investice do zaměstnání žen vyplatí, potvrdili svými prezentacemi Sharon Doherty, ředitelka rozvoje a lidských zdrojů Vodafone Group, Andreea Moldovan, generální ředitelka AVON Česká republika a Slovensko a John Westby, viceprezident MSD a ředitel MSD IT Global Innovation Center. V panelu také vystoupila expertka na diverzitu a rovnost pohlaví, Lauren Gula z UN Global Compact, která představila kampaň na podporu rovnosti pohlaví #HeForShe a Women’s Empowerment Principles.

Summit byl zakončen exkluzivní prohlídkou monumentálního díla Alfonse Muchy, Slovanské epopeje a vegetariánskou finger food večeří v Café Jedna. Všichni přítomní se shodli, že summit vynikal skvělou organizací, přátelským prostředím a především špičkovými řečníky.

Lucie Mádlová, která přivedla světové know-how UN Global Compact do ČR a vede národní síť UN Global Compact v ČR, po summitu dodává: „Není potřeba vymýšlet nové a další věci týkající se udržitelnosti, důležité je chopit se toho, co je a uvést to do denního života. A přesně to UN Global Compact nabízí. Ráda bych proto vyzvala globální signatáře základních principů UN Global Compact v ČR, kteří stále váhají, aby se k nám přidali a společně jsme mohli vytvářet udržitelnou budoucnost pro nás pro všechny“.

Summit uspořádala národní síť UN Global Compact v ČR, jejíž hostitelskou organizací je Asociace společenské odpovědnosti, a to teprve rok od svého založení.

Celý den jsme summit živě streamovali. Videa všech řečníků na YouTube kanálu si můžete prohlédnout zde. Fotogalerii z celého dne zobrazíte zde.

Děkujeme všem partnerům, účastníkům a podporovatelům. Podařilo se nám společně uspořádat největší konferenci CSR a udržitelného podnikání v ČR!