V Británii otevřeli první food waste supermarket

22. 9. 2016

Britský supermarket prodává pouze vyhozené potraviny a pomáhá tím lidem v těžkých životních situacích.

První britský supermarket, ve kterém se prodává potravinový „odpad“ stále vhodný ke konzumaci, byl otevřen v malém městečku Pudsey. Ceny potravin zde fungují na principu „zaplať tolik, kolik chceš“. Možnost nakupovat v tomto typu obchodu pomohla již několika rodinám uživit své děti.

S nápadem otevřít jakési skladiště, kam lidé budou mít možnost chodit nakupovat potraviny vyhozené supermarkety a dalšími podniky, přišli propagátoři využívání potravinového odpadu z organizace Real Junk Food Project.

Zákazníci jsou z tohoto konceptu obchodu nadšeni. „Obchod byl v posledních měsících naší jedinou záchranou,“ sdílela své pocity Kirsty Rhodes, jedna ze zákaznic, které byla v nedávné době diagnostikována závažná nemoc. Její manžel neměl na výběr a musel se vzdát své práce a postarat se o jejich tři děti. Příjem rodiny byl tak snížen v podstatě na nulu. „Hned jsme začali mít problém uživit tři malé děti a dva dospělé. Nakonec jsme naštěstí sebrali odvahu a začali chodit do tohoto skvělého supermarketu,“ řekla Kirsty.

Rodina v obchodě nakoupila například těstoviny, džusy, ovoce, zeleninu a příležitostně dokonce i mateřské mléko. Kirsty má nyní v plánu vést workshopy, jak využívat ovoce nakoupené v tomto obchodě k výrobě marmelády, a vzdělávat ostatní v podobné životní situaci.

Adam Smith, zakladatel iniciativy Real Junk Food Project, nyní plánuje otevřít obchody stejného typu i v dalších britských městech. “Každé město bude mít své skladiště a navíc bude realizovat projekt Palivo pro školy“. Tento projekt vymysleli aktivisté z Real Junk Food Project, kteří doručují zásoby chleba, ovoce, zeleniny a mléčných produktů ze supermarketů do škol, kde je poskytují hladovým školákům. Jídlo, které by jinak skončilo na skládce, tak nakrmí až 12 000 školáků týdně.

Organizace Real Junk Food Project také pracuje na rozšíření řetězce kaváren, postavených taktéž na konceptu „zaplať tolik, kolik chceš“. V současné době je v Británii několik stovek takovýchto kaváren, které prodávají nevyužité potraviny.

Tento inovativní koncept kaváren a obchodů by měl výrazně přispět ke snaze snížit množství potravinového odpadu. Podle deníku Evening Standard supermarkety v Británii vyhodí ročně jídlo v hodnotě 230 milionů liber.

Zdroj: The, Indipendent, The UK’s first food waste supermarket opens: in pictures, 21. 9. 2016, volně přeloženo z AJ zde