V Česku chybí více než 100 000 dárců krve. Pomoc s dárci může vyřešit nová aplikace od iniciativy Daruju Krev

6. 4. 2021

V Česku chybí dlouhodobě více než 100 000 dárců krve a počet dobrovolných dárců se každým rokem snižuje. Situaci se snaží vyřešit iniciativa Daruju Krev pod vedením teprve dvacetiletého Davida Stančíka. Daruju Krev už více než rok motivuje nejen mladé lidi k pravidelnému darování krve, buduje největší komunitu dárců krve v Česku a vyvíjí digitální nástroj - aplikaci, pro dárce i nemocnice. Nově se chce zaměřit na osvětu ve firmách a připravuje přednášky pro střední školy. K 7. 4. 2021 na Světový den zdraví chystá update aplikace, aby zároveň sloužila i jako průvodce pro prvodárce.

Naše iniciativa se od té doby rozrostla na deset členů a přidávají se k nám další. Na našich sociálních sítích a webu pravidelně informujeme o zajímavostech z darování, zveřejňujeme příběhy dárců a motivujeme ostatní lidi k zapojení se do darování krve. Připravujeme také přednášky pro střední školy ve spolupráci s mezinárodní studentskou organizací mediků IMFSA. Podobné přednášky a návazné aktivity poskytujeme také pro firmy,” doplňuje Stančík.

Jednou z hlavních činností je vyvíjení a budování mobilní aplikace Daruju Krev. Dárci krve díky aplikaci získají nad procesem darování přehled a mají všechny informace na jednom místě. “7. 4. přesně na Světový den zdraví oficiálně spouštíme naší aplikaci, kterou jsme do nedávna testovali. Nyní slouží nejen dárcům, ale i nemocnicím, se kterými se snažíme uzavírat partnerství a pomáhat jim hledat nové dárce. Aplikace je již ke stažení pro iOS i Android zařízení a do budoucna s ní máme velké plány,” popisuje Stančík.

Aplikace nyní nabízí například přehled všech transfuzních stanic v Česku na interaktivní mapě. Umožňuje dárcům si zapisovat své odběry, dostávat notifikace při možnosti dalšího darování, nabízí dashboard s celkovými přehledy o darování, i žebříček přátel. V aplikaci lze sbírat digitální odměny jako doplněk k oceněním Českého červeného kříže. Prvodárcům nový update nabídne ucelené informace o prvním darování a rady, jak se na celý proces připravit.

Aplikaci neustále vylepšujeme. To s sebou nese i vysoké finanční náklady. Hledáme sponzory, které by myšlenka propagace dárcovství nadchla a kteří by nám pomohli dostat naše poselství k co nejvíce lidem v Česku a třeba i dál do zahraničí,” přibližuje Stančík. V budoucnu by aplikace měla umět ukazovat aktuální stav krve v jednotlivých transfuzních stanicích, dárce by tak měl v aplikaci k dispozici tzv. barometry krve. Vylepšení se dočká žebříček přátel a vzniknout by měl i feed na sdílení zážitků z darování nebo firemní skupiny a jejich statistiky.

Pro partnerské nemocnice jsou již dnes připraveny funkcionality jako je notifikace dárců podle krevní skupiny, objednávkový systém nebo přehledné statistiky. Nyní iniciativa hledá první nemocnice pro pilotní projekt.

Naší vizí je získat 100 000 nových dárců v Česku do 5 let a zajistit každoročně takový počet prvodárců, aby se v Česku celkový počet dárců nesnižoval, ale aby naopak rostl,“ dodává na závěr Stančík.


Zdroj: V Česku chybí více než 100 000 dárců krve. Pomoc s dárci může vyřešit nová aplikace a aktivity od iniciativy Daruju Krev. Daruju krev, 5. 4. 2021.

Související

Virtuální běh pro Paraple se letos uskuteční od 1. do 29. května. Zapojte se!

Přejít na článek

Česká veganská společnost vydala novou e-knihu Kuchařka beze stopy

Přejít na článek