V českých školách nemůže svým dětem zaplatit školní oběd už téměř 30 000 rodin

10. 1. 2023

„Situace je alarmující, počet žádostí o pomoc vzrostl za loňský rok o 30 % a další nárůst čekáme letos,“ říká Ivana Tykač ze společnosti WOMEN FOR WOMEN.

Na zajištění obědů dětem z nízkopříjmových rodin se v České republice zaměřuje několik institucí. Lídrem v poskytování stravenkové péče je projekt WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.: Obědy pro děti (W4W), finančně podporovaný MŠMT ČR. V loňském roce do něj bylo zapojeno 1 234 škol a školních jídelen a registrováno 18 765 dětských strávníků. Celkový objem prostředků, vynaložených prostřednictvím tohoto projektu na dětské obědy, přesáhl 60 milionů korun. Dalším programem, ze kterého byly zajišťovány obědy zdarma pro děti z cca 1 000 mateřských a základních škol, byl evropský program FEAD, podporovaný MPSV ČR. Třetím zdrojem prostředků byly samotné obce, které se v některých případech rovněž podílí na financování obědů pro děti, jejichž rodiče na placení školního stravování nemají peníze. Celkem tedy jde o obědy pro 30 000 dětí.

Náklady na stravování se v českých školách začaly zvyšovat v průběhu loňského roku. Počet žádostí o podporu z projektu W4W: Obědy pro děti v loňském roce vzrostl o 30 %. V roce 2023 bude růst počtu žádostí podle W4W ještě dramatičtější. Zdražování školních obědů zaznamenala W4W už v druhé polovině loňského roku, a to přibližně o dvě až čtyři koruny. Situace se v jednotlivých krajích liší, na růst cen zboží i energií však budou muset školní jídelny reagovat všude i letos. Stále více rodičů, kteří se ocitli ve složité ekonomické situaci, tak nebude moci svým dětem obědy ve škole zaplatit. „Za rok 2022 evidujeme o projekt Obědy pro děti zvýšený zájem. Předpokládáme, že letos bude přihlášeno až 20 tisíc dětí, což představuje částku až 100 milionů korun,“ popisuje aktuální situaci spoluzakladatelka a ředitelka W4W Ivana Tykač a dodává: „Zatímco loni ve škole nemohlo z finančních důvodů obědvat každé osmé dítě, v roce 2023 už to bude každý šestý školák.“

V roce 2022 o školní obědy zdarma žádaly pro své žáky školy a školní jídelny ze všech krajů, včetně Prahy. Nejvíce škol se do projektu W4W: Obědy pro děti zapojilo ve Středočeském a v Moravskoslezském kraji. Jen v Praze se přitom jednalo zhruba o stovku škol. V průměru je v krajích přihlášeno do projektu 27 % všech škol (nejméně v kraji Vysočina – 16 %, nejvíce v Ústeckém kraji – 38 %).

„Pokud jde o počet zapojených škol, žáků i celkově vyčerpaných finančních prostředků, největší objem pomoci směřoval do Moravskoslezského kraje,“ uvádí Kamila Šaffková, poradkyně pro rodiny a mediátorka W4W. Zároveň dodává, že pro W4W je vždy partnerem přímo základní škola, nikoli rodič. V případě zájmu rodiče o podporu je tak nutné se nejdříve obrátit na školu.

„Učitelé zpravidla velice dobře znají situaci dětí i jejich rodičů a při podání žádosti do projektu mají na zřeteli, že pomoc poskytujeme tam, kde je opravdu třeba. Máme tak jistotu, že se pomoc k dětem opravdu dostane, tedy že pravidelně získají vyváženou a teplou stravu a oběd si mohou sníst ve školní jídelně společně se svými spolužáky,“ popisuje praxi Ivana Tykač. Každou žádost řeší W4W individuálně v rámci schvalovacího procesu. Aby mohlo dítě získat školní obědy zdarma, musí rodiče splňovat několik základních kritérií – musí se o děti starat, komunikovat a spolupracovat se školou a v případně nutnosti obědy řádně odhlašovat.

Projekt W4W: Obědy pro děti funguje díky štědrým dárcům a je realizován s podporou MŠMT ČR. Více o projektu W4W: Obědy pro děti najdete ZDE.


Zdroj: V českých školách nemůže svým dětem zaplatit školní oběd už téměř 30 000 rodin. WOMEN FOR WOMEN. Tisková zpráva. 6. 1. 2023.

Související

Smeč za lepší svět je opět tady! Startujeme SDGs Beach Volleyball Cup 2022

Přejít na článek

Světový den rostlinného mléka: 5 překvapivých trendů v oblasti mléčných alternativ

Přejít na článek