V českých školách nemůže svým dětem zaplatit školní oběd už téměř 30 000 rodin

10. 1. 2023

„Situace je alarmující, počet žádostí o pomoc vzrostl za loňský rok o 30 % a další nárůst čekáme letos,“ říká Ivana Tykač ze společnosti WOMEN FOR WOMEN.

Na zajištění obědů dětem z nízkopříjmových rodin se v České republice zaměřuje několik institucí. Lídrem v poskytování stravenkové péče je projekt WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.: Obědy pro děti (W4W), finančně podporovaný MŠMT ČR. V loňském roce do něj bylo zapojeno 1 234 škol a školních jídelen a registrováno 18 765 dětských strávníků. Celkový objem prostředků, vynaložených prostřednictvím tohoto projektu na dětské obědy, přesáhl 60 milionů korun. Dalším programem, ze kterého byly zajišťovány obědy zdarma pro děti z cca 1 000 mateřských a základních škol, byl evropský program FEAD, podporovaný MPSV ČR. Třetím zdrojem prostředků byly samotné obce, které se v některých případech rovněž podílí na financování obědů pro děti, jejichž rodiče na placení školního stravování nemají peníze. Celkem tedy jde o obědy pro 30 000 dětí.

Náklady na stravování se v českých školách začaly zvyšovat v průběhu loňského roku. Počet žádostí o podporu z projektu W4W: Obědy pro děti v loňském roce vzrostl o 30 %. V roce 2023 bude růst počtu žádostí podle W4W ještě dramatičtější. Zdražování školních obědů zaznamenala W4W už v druhé polovině loňského roku, a to přibližně o dvě až čtyři koruny. Situace se v jednotlivých krajích liší, na růst cen zboží i energií však budou muset školní jídelny reagovat všude i letos. Stále více rodičů, kteří se ocitli ve složité ekonomické situaci, tak nebude moci svým dětem obědy ve škole zaplatit. „Za rok 2022 evidujeme o projekt Obědy pro děti zvýšený zájem. Předpokládáme, že letos bude přihlášeno až 20 tisíc dětí, což představuje částku až 100 milionů korun,“ popisuje aktuální situaci spoluzakladatelka a ředitelka W4W Ivana Tykač a dodává: „Zatímco loni ve škole nemohlo z finančních důvodů obědvat každé osmé dítě, v roce 2023 už to bude každý šestý školák.“

V roce 2022 o školní obědy zdarma žádaly pro své žáky školy a školní jídelny ze všech krajů, včetně Prahy. Nejvíce škol se do projektu W4W: Obědy pro děti zapojilo ve Středočeském a v Moravskoslezském kraji. Jen v Praze se přitom jednalo zhruba o stovku škol. V průměru je v krajích přihlášeno do projektu 27 % všech škol (nejméně v kraji Vysočina – 16 %, nejvíce v Ústeckém kraji – 38 %).

„Pokud jde o počet zapojených škol, žáků i celkově vyčerpaných finančních prostředků, největší objem pomoci směřoval do Moravskoslezského kraje,“ uvádí Kamila Šaffková, poradkyně pro rodiny a mediátorka W4W. Zároveň dodává, že pro W4W je vždy partnerem přímo základní škola, nikoli rodič. V případě zájmu rodiče o podporu je tak nutné se nejdříve obrátit na školu.

„Učitelé zpravidla velice dobře znají situaci dětí i jejich rodičů a při podání žádosti do projektu mají na zřeteli, že pomoc poskytujeme tam, kde je opravdu třeba. Máme tak jistotu, že se pomoc k dětem opravdu dostane, tedy že pravidelně získají vyváženou a teplou stravu a oběd si mohou sníst ve školní jídelně společně se svými spolužáky,“ popisuje praxi Ivana Tykač. Každou žádost řeší W4W individuálně v rámci schvalovacího procesu. Aby mohlo dítě získat školní obědy zdarma, musí rodiče splňovat několik základních kritérií – musí se o děti starat, komunikovat a spolupracovat se školou a v případně nutnosti obědy řádně odhlašovat.

Projekt W4W: Obědy pro děti funguje díky štědrým dárcům a je realizován s podporou MŠMT ČR. Více o projektu W4W: Obědy pro děti najdete ZDE.


Zdroj: V českých školách nemůže svým dětem zaplatit školní oběd už téměř 30 000 rodin. WOMEN FOR WOMEN. Tisková zpráva. 6. 1. 2023.

Související