V Irsku projednávají finanční nezávislost na trhu s fosilními palivy

31. 1. 2017

Irsko projednává zákon, díky kterému by se stalo první zemí na světě, která je finančně nezávislá na fosilních palivech.

Parlamentem v Irsku prošlo historické hlasování. Přes 50 členů parlamentů z 90ti hlasovalo pro zásadní omezení investic do fosilních paliv. Pokud zákon projde finančním výborem, bude mít Národní investiční strategický fond pět let na to, aby odprodal téměř 8 miliard EUR, které jsou aktuálně v rukách společností obchodujícími s uhlím, ropou nebo plynem.

Podle poslance Thomase Pringlese, který návrh zákona předložil, je pravděpodobné, že zákon vejde v platnost v průběhu několika měsíců. „Principy etického financování symbolizují, že společnost pomalu přestává tolerovat praktiky nadnárodních korporací, jako například popírání klimatických změn, kontroverzní praktiky či lobování politiků…“, sdělil Thomas Pringle, „Nesmíme dopustit, aby následky počínání těchto korporací ztělesněné například hladomorem, masovou emigrací či občanských nepokojů, dopadaly především na chudé lidi v rozvojových zemí.“

Ačkoli dopady Irska na životní prostředí nejsou v zásadě odstrašující, vzhledem k vnímání udržitelnosti, kterou jako národ Irsko projevuje, má toto opatření mimo jiné také motivovat další země k obdobnému počínání.

Irsko tak svými aktivitami předčí Norsko, které doposud jako jediná země rapidně snížila vazby na trh s fosilními palivy, když v roce 2015 odprodalo část jejich podílů.

Zdroj: Independent, Ireland passes law to become world’s first country to fully divest from fossil fuels, 27. 1. 2017, volně přeloženo z aj, celý článek dostupný zde