V Královéhradeckém kraji slouží turistům první kompostovací toaleta

Ze světa členů

15. 7. 2024

V Prachovských skalách se otevřela vůbec první kompostovací toaleta na území Královéhradeckého kraje. Český ráj, který zejména v sezóně čelí enormnímu náporu turistů, si od záchodku slibuje snížení množství tzv. podpapíráků v krajině.

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu klade důraz na odpovědné cestování a snaží se předcházet nepříjemnostem způsobeným overtourismem. V Prachovských skalách, které jsou zejména v létě plné návštěvníků, proto slavnostně otevřela první kompostovací toaletu.

„Skrze projekt Chodím beze stop destinační společnosti Český ráj nás napadlo umístit do přírody kompostovací toaletu. Od prvotní myšlenky po instalaci záchodku uběhly dva roky, během kterých jsme museli čelit spoustě nepředvídatelných problémů,“ vysvětluje Petra Bednářová z královéhradecké centrály, která za nápadem stojí. Dřevěnou budku, která zakrývá kompostovací zařízení firmy Ekozachody.cz, navrhli i vyrobili studenti Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové. „Moc rádi jsme navázali spolupráci se stavební školou a požádali studenty o jejich vlastní návrhy dřevěné budky. Ti se úkolu nezalekli. Nám se nakonec líbil ten nejnápaditější návrh, který byl jako jediný kulatý,“ dodává Petra Bednářová.

Studentka Bára Štumpová, jejíž návrh vyhrál, se nechala inspirovat tvarem šnečí ulity. „Když někdo řekne suchý záchod, většina lidí si představí domeček se šikmou střechou a vyříznutým otvorem ve tvaru srdce na dveřích. Proto jsem zvolila kruhový tvar, aby můj návrh byl jiný a něčím zajímavý,“ dodává studentka.

A jak se vlastně taková kompostovací toaleta používá? V případě, že turista záchod využívá pro malou potřebu, nemusí dělat nic – toaleta je zcela bezúdržbová. Po vykonání velké potřeby je však nutné použít jednu lopatičku speciálního zásypového materiálu z pilin a písku. V momentě, až bude vybírací nádoba naplněná, vyprázdní se a její obsah se dále využije.

Pro stavbu toalety zvolili studenti v čele se svým vedoucím, panem Ing. Václavem Břeněm, modřín kvůli velkému obsahu pryskyřice. „Pryskyřice dokáže odolávat jak vlhkosti a zimě, tak vysokým teplotám a suchu. Životnost záchodku proto odhadujeme na cca 20 let,“ upřesňuje Břeň.

Celou akci zafinancovala Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu za pomoci finančního příspěvku od Královéhradeckého kraje.


Zdroj: V Královéhradeckém kraji slouží turistům první kompostovací toaleta. Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu. Tisková zpráva

Související

Špičková česká technologie domácí filtrace vody: Startup Lokni uvádí Lokni Ultimate, pomůže s nekvalitní pitnou vodou nejen v domácnostech

Přejít na článek

Voda v potrubí škol ztrácí během prázdnin na kvalitě. Nebezpečné látky se ve stojaté vodě mohou začít uvolňovat už za několik hodin

Přejít na článek

Extrémní sucho v Etiopii: nepršelo už dva a půl roku

Přejít na článek