V New Yorku proběhl Global Goals Week, týden na podporu globálních cílů

1. 10. 2018

V uplynulém týdnu se současně se zasedáním Valného shromáždění OSN v New Yorku konalo také více než 30 doprovodných akcí na podporu Cílů udržitelného rozvoje OSN. Asociace společenské odpovědnosti byla u toho společně s naším SDG ambasadorem Yemim A.D.

Během posledního zářijového týdne se zástupci Organizace spojených národů, byznysu, politické a veřejného sféry z celého světa shromáždili v New Yorku, aby zvýšili povědomí o Cílech udržitelného rozvoje (SDG), známých také jako globální cíle.

Mezi zakládající partnery Global Goals Week patří Project Everyone, Rozvojový program Spojených národů (UNDP) a Nadace OSN. Během týdne se tak v New Yorku konaly různorodé akce pro širokou veřejnost, které byly zaměřené na propagaci SDG. Každoročně se tento týden rozrůstá a zapojuje další partnery. Klíčovým milníkem bude rok 2020, kdy se zhodnotí prvních pět let Agendy 2030.

Choreograf, kreativní producent, umělec a SDG ambasador Yemi A.D. a Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti na festivalu Global Citizen

Global Goals Week se konal v rámci zasedání Valného shromáždění OSN v době od 22. do 29. září 2018 v New Yorku, ale virtuálně také po celém světě. Všechny aktivity byly propojeny prostřednictvím sociálních sítí pomocí hashtagu #GlobalGoals. Týden probíhal paralelně s Climate Week NYC. Již v červenci probíhalo v OSN v New Yorku také politické fórum na vysoké úrovni o udržitelném rozvoji (High Level Political Forum, HLPF), kde celkem 46 zemí reportovalo svůj pokrok v plnění SDGs.

Amina J. Mohammed, zástupkyně generálního tajemníka OSN, dodává: „Global Goals Week volá po kolektivní akci, kreativitě, inovacích a odhodlání naplnit SDGs všude a pro všechny. Poslední dva týdny Organizace spojených národů předvedla pokroky, kterých dosáhly všechny zapojené země. Musíme však ve všech společenských vrstvách a na všech úrovních činit mnohem více, aby mohly být globální cíle naplněny.“

 

SDG ambasador Yemi A.D. a Lucie Mádlová se zavazují, že se jeden z dalších Global Goals World Cupů bude konat v Česku

S více než třiceti událostmi byl tento týden skutečnou oslavou globálních cílů. Vedle významných setkání OSN, tento týden také představoval nové události, jako např. první ročník vzdělávacího summitu WISE, tradiční významné setkání Goalkeepers, které organizuje Nadace Billa & Melindy Gatesových, finále fotbalového turnaje Global Goals World Cup nebo hudební festival Global Citizen v Central Parku, kterého se v sobotu účastnilo přes 60 000 lidí.

Organizace jako Světové ekonomické fórum či UN Global Compact, kterou Asociace společenské odpovědnosti v Česku zastřešuje, na menších akcích zkoumaly příležitosti partnerství veřejného a soukromého sektoru při plnění globálních cílů. Síla spolupráce je samotným jádrem týdne globálních cílů, kdy se organizace a zástupci vlád, soukromého sektoru, občanské společnosti, sdělovacích prostředků a OSN shromáždili a společně vytvářeli smysluplná partnerství pro globální cíle.

 

 

Nikolaj Coster-Waldau, herec, UNDP ambasador a tvář Global Goals World Cup

Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace spolu s Yemi A.D., choreografem, kreativním producentem, umělcem a SDG ambasadorem oficiálně zapsali fotbalový turnaj za globální cíle Global Goals World Cup pro rok 2019 v Česku. Původem dánská iniciativa nese myšlenku vytvořit sportovní událost, která bude inspirovat amatérské sportovce, aby se stali šampiony sedmnácti Cílů udržitelného rozvoje OSN a šířili povědomí o SDGs díky sportu a ženské emancipaci (jedná se o fotbal pro ženy). Oficiálním ambasadorem a tváří turnaje je dánský herec Nikolaj Coster-Waldau, UNDP ambasador, který se turnajů aktivně účastní a všechny zápasy píská jako rozhodčí.


Zdroj: Press Release – Global Goals Week. Global Goals Week – Accelerating Progress on the Sustainable Development Goals [online]. Copyright © 2017 [cit. 01.10.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.