V Nových horizontech uklízí hendikepovaní dle principů Zero waste

17. 10. 2019

Tahle úklidová firma od svého zrodu v roce 2011 zaměstnává hendikepované. To není nic zvláštního...

Neobvyklé je, že v Nových horizontech pracují výhradně lidé se zdravotním postižením, kteří odmítají být pouhými příjemci dávek, ale chtějí společnosti něco vracet. A právě od nich vzešla myšlenka Zeleného úklidu dle principů Zero waste.

To, že má někdo hendikep, neznamená, že potřebuje jenom klid, péči a sociální dávky. Může pracovat, to ano. Obvykle jako „klient“, o kterého se profesionálně, někdy i láskyplně stará osvícený management. Určitě je to fajn, nic proti tomu, jen v Nových horizontech chtějí jít vlastní cestou. Mají za sebou roky zkušeností v korporacích, dobré vzdělání, ambice. Tak vnikla tato trochu segregační firma, vstup povolen jen lidem se zdravotním postižením.

Trápilo je, že úklid jako takový svou činností generuje odpad.

Igelitové sáčky i do košů na papír, agresivní čisticí prostředky, obaly od malých balení úklidové chemie, které obletěly svět, aby skončily na skládce. „Doma jsem snížila odpad na minimum, proč by to nešlo i v profesionálním úklidu?“ přišla s nápadem jedna z kolegyň. Nebyla sama. Zero waste myšlenku znala zhruba čtvrtina uklízeček.

Zelený úklid firem dle principů Zero waste

Myšlenku Zero waste v Nových horizontech aplikovali do firemní praxe takto:

PRINCIP 1: ZAMÍTNOUT (co nepotřebujeme)

  1. Malá balení čisticích prostředků v nevratných obalech – čistící prostředky nakupujeme ve vratných barelech a přeléváme do opakovaně využitelných ředících lahví
  2. Nakupujeme jen u českých dodavatelů. Proč? Za prvé máme rádi Česko, za druhé české výrobky jsou velmi kvalitní a za třetí nás nestraší zbytečně projeté kilometry.

PRINCIP 2: ZREDUKOVAT (co potřebujeme a nemůžeme zamítnout)

  1. Sáčky do košů na jediné použití, které zmizí v dalším plastovém pytli a následně celý ten obrovský chuchvalec plastu v popelnici, to byla naše noční můra. Jak na to? Sáčky pouze do košů v kuchyňkách, na papír a plast nejsou třeba. A co dál? Viz princip 4
  2. Úklidová chemie – asi tušíte, s octem a jedlou sodou si v profesionálním úklidu nevystačíme. Používáme ekologicky šetrné čisticí prostředky, upravili jsme úklidové postupy tak, aby se nikde neplýtvalo a kvalita byla pro zákazníky zachována

PRINCIP 3: ZUŽITKOVAT (co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)

Tenhle princip se snažíme co nejvíce uplatnit pod naší střechou. Například věci nevyhazujeme, pokud to jde, necháme je opravit a to, co už nepotřebujeme, darujeme těm, kterým se to hodí více.

PRINCIP 4: ZRECYKLOVAT (co nemůžeme zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat)

  1. Jdeme recyklaci odpadu naproti. Obejdeme kanceláře s třídícími taškami, odpad do nich jednoduše sesypeme a šup s tím do kontejnerů příslušné barvy.
    2. Třídění je věda. Zjišťujeme, co je v třídění a recyklaci nového a průběžně školíme zaměstnance

PRINCIP 5: ZKOMPOSTOVAT (zbytek)

Tohle u zákazníků zatím nevyřešili. Ale třeba budete mít zrovna vy nějaký nápad jak na to.

Společensky odpovědný úklid s trojí dvojí přidanou hodnotou

Získat zákazníky pro Zelený úklid bylo snadné. Kromě toho, že měli dobře uklizeno, získali jistotu, že ekologickou zátěž stlačili v Nových horizontech na minimum a ještě dali příležitost lidem se zdravotním postižením.

Dělají, co je baví.

Co to přineslo Novým horizontům? Dělají věci, které je baví a dávají smysl. Je super, že za to dostávají peníze. I když je jich někdy méně, stejně je to fajn, protože si svobodně můžou rozhodnout o tom, co chtějí dělat a proč to chtějí dělat.

Chtějí zanechávat jen zelené stopy.


Zdroj: Nové horizonty