V Paříži byl představen nový autonomní elektromobil

19. 11. 2017

Technologická společnost Navya v Paříži představila nový typ autonomního elektromobilu.

Členové týmu ASOCIACE ELEKTROMOBILITY A INOVATIVNÍCH TECHNOLOGIÍ přijali pozvání a zúčastnili se celosvětové premiéry plně autonomního elektromobilu AUTONOM CAB. Event se konal v Paříži a to za účasti francouzské ministryně dopravy a ministra pro místní rozvoj. Vůz navíc zapadá do strategie celkové transformace dopravy směrem k akceleraci aplikace carsharingu a sdílené ekonomiky. Jedná se o první robotizovaný osobní elektromobil určený zejména pro využití v městské taxislužbě.

AUTONOM CAB poskytuje inteligentní dopravní služby pro individuální přepravu osob. Vůz designově zapadá do kategorie MPV a je schopen přepravit 1 – 6 pasažérů. Ve voze jsou nainstalovány 2 řady sedadel, umístěné proti sobě. Nenajdete tu žádné místo řidiče nebo volant. Vůz se pohybuje zcela autonomně, na základě instrukce, kterou mu pasažér zadá přes mobilní aplikaci. Vůz je plně elektrický a využívá lithiové baterie o kapacitě až 33 kWh, vzhledem k plynulosti svého provozu výrobce deklaruje dobu provozu až 10 hodin. Následně se vůz nabíjí ve standardu AC v řádu jednotek hodin. Konstrukce a design vozu je autorský, tedy AUTONOM CAB není postaven na platformě jiného modelu.

 

Navya dokázala tímto produktem udělat krok vpřed oproti svým konkurentům. Začátek provozu prvních vozů plánuje tým Christopha Sapeta na polovinu příštího roku pravděpodobně v Las Vegas. Pro Navyu se jedná již o druhý typ autonomního elektromobilu, prvním je model ARMA, tedy městský shuttle bus, kterých již po světě můžete potkat víc jak 50. V České republice se představil v rámci eventu Future Port Prague, avšak pouze jako stacionární exponát. První testovací dny se budou konat v České republice na začátku roku 2018, a to ve spolupráci výrobce, ASOCIACE ELEKTROMOBILITY A INOVATIVNÍCH TECHNOLOGIÍ, Ministerstva dopravy a dalších partnerů.

Navya byla založena před několika lety ve Francii, dnes už však působí i v USA, Asii a Austrálii. Tým se rozrostl z prvních 20 zaměstnanců na téměř 200. Téma autonomní mobility firma přenesla do reality a tento princip úspěšně aplikuje po celém světě.


Zdroj: Tisková zpráva, autor: Ing. Kateřina Sirotková, MBA, Asociace elektromobility, http://aemo.cz/