Ve švédském městě Eskilstuna můžete navštívit první secondhandové obchodní centrum

8. 1. 2019

V nově otevřeném obchodním centru ReTuna je veškeré zboží recyklované, znovu použité nebo vyprodukované trvale udržitelným způsobem. Není divu, že takové centrum vzniklo právě ve Švédsku, zemi považované za vlajkovou loď udržitelného rozvoje.

Celkem 99 % odpadu z domácností je ve Švédsku recyklováno, třídění odpadu je totiž švédskou rutinou už od 80. let minulého století. Momentálně zemi dominuje trend organických potravin a městského zahradničení.

Přesto Švédsko stejně jako ostatní vyspělé západní země čelí problému masové spotřeby. Pokud by všichni lidé na planetě žili jako Švédové, potřebovali bychom takových planet 4,2. „Přestože se snažíme žít v souladu s myšlenkou trvale udržitelného rozvoje, stále konzumujeme víc, než je únosné,“ potvrzuje Rosanna Endre ze švédské pobočky Greenpeace. „I my se stále účastníme Black Friday.“

 

ReTuna má stoupající spotřebě předcházet. Second handové nakupování se snaží zákazníkům usnadnit tím, že obchody zaštiťuje pod jednou střechou. Většina prodávaných věcí pochází z darů, které lidé u obchodního domu zanechají. Dá se zde sehnat starý nábytek, kola i knihy. Klíčové je, že se návštěvníci necítí jako v běžném second handu. Obchody jsou stylové a vše potřebné se v nich dá snadno najít.

 

Mám svůj vlastní seznam věcí, které prodávám. Jednou z nich je například keramika. Takže když někdo na sběrném místě nechá něco keramického, dostane se to do mého obchodu,“ vysvětluje fungování jedna z prodejkyň Maria Larsson. Toto ráno strávila ve skladu, kde vybírala věci, které se hodí do jejího obchodu s vybavením do domácnosti a na zahradu. Některé zboží nabídne hned k prodeji, potlučené vázy využije na květiny, které v obchodě prodává.

„Pří podpisu smlouvy se jako prodejce v ReTuna zavazujete k tomu, že budete udržovat odpad na nule. To je to, o co se skutečně snažíme, ačkoli ne vždy je to možné,“ říká Larsson. „Zbožňuju second handy. Všechny věcí, co mám, pochází ze second handu, dokonce i moje kočky. Takže když jsem slyšela o ReTuna, dala jsem výpověď v práci a přestěhovala se sem, abych si tu mohla otevřít obchod,“ vypráví prodejkyně.

 

Obchodnímu centru se také podařilo vytvořit pracovní místa pro imigranty, kteří se poprvé snaží uplatnit na švédském pracovním trhu. Nabízí mimo jiné kurzy na výrobu designových recyklovaných výrobků. „Zachraňujeme životní prostředí, vytváříme nové pracovní příležitosti, nabízíme produkty lidem s nižšími příjmy. Myslím, že tohle je win-win situace,“ říká Amjad Al Chamaa ze Sýrie, který zde prodává a opravuje starou elektroniku.

 

Švédské centrum ReTuna však ve světě nezůstává samotné, ačkoli je zatím svou rozlohou a množstvím různorodých obchodů jedinečné. Podobný projekt s názvem ReUse Center Recycle Ann Arbor vznikl už i v americkém Michiganu. Ve Finsku otevřel dokonce řetězec obchodů Kerrätyskeskus, který prodává použitý nábytek, elektroniku, oblečení a knihy.

V environmentálních kruzích přesto existují pochyby o dlouhodobé perspektivě takových projektů. „Příliš málo věcí nakonec skončí v second handech. Dnes věci dlouho nevydrží, nejsou kvalitní, a tak je ani nikdo nechce znovu prodávat,“ upozorňuje Rosanna Endre z Greenpeace. „Důležitý je politický tlak na průmysl, aby se vyráběly věci snadno opravitelné a znovu použitelné.“ I další odborníci se shodují, že je nutné princip cirkulární ekonomiky do průmyslu více protlačovat.


Zdroj: This Swedish Mall Is The World’s First Ever Secondhand Shopping Center | HuffPost. HuffPost – Breaking News, U.S. and World News | HuffPost [online]. Copyright ©2019 Oath Inc. All rights reserved. [cit. 08.01.2019]. Dostupné ZDE.

Välkommen till ReTuna Återbruksgalleria. Välkommen till ReTuna Återbruksgalleria [online]. Dostupné z: https://www.retuna.se/.

Recycle Ann Arbor – Recycle Ann Arbor. Recycle Ann Arbor – Recycle Ann Arbor [online]. Copyright © 2019 Recycle Ann Arbor [cit. 08.01.2019]. Dostupné z: https://recycleannarbor.org/.

Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy. Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy [online]. Dostupné z: https://www.kierratyskeskus.fi/.