Vědkyně z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity získala ocenění pro ženy ve vědě

Ze světa členů

1. 6. 2023

Početní zastoupení žen ve vědě v České republice je dlouhodobě nízké a dlouhodobě se nemění. Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě proto dlouhodobě podporuje mladé vědkyně a usiluje o navýšení počtu žen ve sféře vědy a výzkumu.

Cílem programu je nejen vyhledávat a podporovat talentované vědkyně, ale také zvýšit povědomí o významu rovnosti pohlaví ve vědě a výzkumu.

Jednou ze třech laureátek letošního 17. ročníku talentového programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě, které nejvíce zaujaly porotu, je vědkyně z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Mgr. Michaela Fencková, Ph.D. svůj výzkum na Přírodovědecké fakutě provádí pomocí mušek octomilek. Pomocí nich zkoumá geny a jejich defekty, které přispívají k neurovývojovým poruchám, jako jsou autismus nebo porucha intelektu.

„Náš mozek je neustále bombardován informacemi. Ty nedůležité musí odfiltrovat, jinak by nastalo jeho přehlcení. Používá k tomu habituaci, jednoduchou formu učení, která umožňuje zvykat si na opakující se, bezvýznamné podněty. Mým cílem je zjistit, jakým způsobem genetické defekty poruchu v habituaci způsobují, jaké procesy v mozku ovlivňují, a získanou znalost využít pro léčbu jedinců s těmito poruchami,“ uvedla Michaela Fencková.

Dalšími laureátkami letošního ročníku jsou Mgr. Pavla Eliášová, Ph.D., z Univerzity Karlovy v Praze a Ing. Veronika Vymetálková, Ph.D., z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.


Zdroj: Vědkyně z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity získala ocenění pro ženy ve vědě. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Tisková zpráva

Související

2. ročník Akademie pro začínající podnikatelky AWE dospěl do finále

Přejít na článek

Polský rozvojový fond hledá zájemce z Česka do akceleračního programu

Přejít na článek

Dům zahraniční spolupráce v novém videospotu provází světem mezinárodního vzdělávání

Přejít na článek