Věřím, že společensky prospěšné podnikání je budoucností

9. 4. 2014

Zakladatel Pure Social Enterprise Kevin Cheeseman hovoří o tom, proč se rozhodl rozjet společensky prospěšný podnik.

Asi před rokem jsem dobrovolně opustil slibně rozjetou kariéru automobilového inženýra, dal dohromady úspory a začal se společensky prospěšným podnikáním. Vzhledem k procitnutí ve svém zaměstnání a nadcházejícím životním událostem – smrti mé matky – jsem si vzal delší dovolenou.

Během pracovní pauzy jsem navštívil Indii a rodnou západní Afriku. Setkal jsem se s marginalizovanými skupinami společnosti, které vyráběly produkty ve snaze dostat se z chudoby. Tou dobou jsem dostal nápad. Proč nezajistit odbyt jejich produktů ve Velké Británii? Zisky z prodeje půjdou zpět do komunit k financování projektů, které je posílí, sníží chudobu a tito producenti si navíc mohou zařídit lepší bydlení. Myšlenka mi dávala dokonalý smysl.

Od té doby jsem přesně věděl, kam směřuji. Společensky prospěšné podnikání je dle mého názoru nejlepším řešením chudoby, mnohem udržitelnější než klasická charita. Lidé zde potřebují dlouhodobý přístup k prostředkům a ne pouze dočasný příjem.

Ve společensky prospěšném podnikání je oproti běžnému podnikání méně investorů, mnohem déle také trvá lidi do projektu skutečně zainteresovat. Začátek společensky prospěšného podnikání vyžaduje dlouhodobý a detailní plán. Nejlepší radou v této fázi, kterou mohu nabídnout, je buďte trpěliví. Ujistěte se, že děláte správné rozhodnutí.

Mám naprosto odlišný život od toho, kdy jsem pracoval jako inženýr. Cítím mnohem větší pocit naplnění s vědomím toho, že dosahuji nejen zisk, ale pomáhám ho vytvářet i pro ostatní. Řídím se tím, co je nejlepší pro člověka, ne pro byznys. Cítím se šťastnější, i když pracuji dlouhé hodiny. Mám dobrou náladu, i když je můj plat pouhým zlomkem toho, co jsem vydělával předtím.

Věřím, že společensky prospěšné podnikání je budoucností, jelikož z něj profitují všichni. Taková filozofie může být aplikována v každé zemi, a to na každém kontinentu. Chci povzbudit všechny k učinění toho správného kroku a jít jim příkladem.

Více o společensky prospěšném projektu Pure Social Enterprise Kevina Cheesemana najdete zde.

Zdroj a foto: pro Guardian, Kevin Cheeseman (4. 4. 2014). I believe the future of business is social. Dostupné zde.