Vězni upcyklují pro prospěšné second handy MOMENT

Ze světa členů

3. 4. 2023

Odsouzení muži z věznice v Heřmanicích pomáhají zpracovávat již neprodejné oblečení ze sítě prospěšných second handů MOMENT. Dávají nový život obnošeným džínům a jiným materiálům. Jejich výrobky se vracejí zpět do prodeje a výtěžek z nich putuje neziskovým projektům, které MOMENT dlouhodobě podporuje.

„Na začátku letošního roku jsme obnovili spolupráci s Věznicí Heřmanice a jejich hobby šicí dílnou, kde odsouzení v rámci svého volného času dobrovolně vyrábějí produkty z našich darů a už neprodejných džínů,” popisuje spolupráci Markéta Soukupová, ředitelka MOMENTU. Odborné zdroje uvádějí, že na výrobu jednoho párů džínů se spotřebuje až 9 500 litrů vody. Snahou je tedy tento materiál ještě před úplným odsunem z organizace vytřídit a předat ho k dalšímu přešití. Uplatnění najdou také vypárané zipy či knoflíky. Cílem je vrátit co největší část potenciálního odpadu zpět do oběhu. Vznikají tak originální tašky nebo obaly na květináče.

„Občas se stane, že dostaneme i nějakou metráž. Nedávno k nám doputovalo velké množství látky s maskáčovým vzorem. Pánové nám z toho našili kuchyňské zástěry a sáčky na přezůvky,” doplňuje Markéta informace o tom, co všechno vězni vyrábějí.

Produkty vznikají jako originály. Každý kus je svým způsobem unikátní, což vychází z omezeného množství zpracovávaného materiálu a jeho konkrétního vzoru. Aktuálně vznikají prototypy sofistikovanějších modelů jako jsou ledvinky, kabelky a opasky. Současnou kolekci ručních výrobků z Heřmanic mohou zákazníci nakoupit v prodejnách MOMENTU v Ostravě a Praze.


Zdroj: Vězni upcyklují pro prospěšné second handy MOMENT. MOMENT. Blogový článek.

Související

Reporting udržitelnosti je příležitost. Šest tipů, jak s ním začít

Přejít na článek

První ucelený návod na ESG reporting: Frank Bold vytvořil unikátních guidelines

Přejít na článek