Vinné sklepy Kutná Hora slaví 16. narozeniny

28. 11. 2018

V sobotu 8.12. je společně se svými příznivci oslaví v Klášteře svaté Voršily v Kutné Hoře, kde je připraven bohatý program.

Na místě oslav bude téct svařené víno proudem, zahraje živá kapela a po celý den budou otevřeny k prohlídkám sklepy i provoz, kde můžete nahlédnout do tajů výroby vína a bylinkových extraktů. Zlatým hřebem oslavy je vůbec první otevření jejich archivu a aukce šesti lahví archivního vína Cabernet Cortis 2012, oceněného v Národním salonu vín 2014.

Na lahvích nenajdete etiketu, ale nazdobily je děti z kutnohorského Střediska Na Sioně, každé víno tak bude jedinečný originál. Středisko na Sioně pečuje o znevýhodněné a zdravotně hendikepované hedikepované děti a výtěžek z aukce i dobrovolného vstupného bude věnován právě jim. Průběžné informace o akci najdete na Facebooku.

„Mám velkou radost, že se nám za 16 let podařilo vybudovat jedno z největších vinařství v Čechách, které navíc jako jediné u nás obdrželo certifikát biodynamického zemědělství DEMETER. Pevně věřím, že starat se o půdu, abychom ji mohli živou a nevydrancovanou předat dalším generacím, má smysl. A naše úspěchy z českých i zahraničních soutěží ukazují, že i v ekologickém režimu lze vyrobit špičková vína.“

~ Lukáš Rudolfský, majitel firmy Vinné sklepy Kutná Hora

Vinné sklepy Kutná Hora jsou kompletně certifikováné jako BIO a mají jako jediné vinařství v ČR prestižní certifikát biodynamického zemědělství DEMETER. Statek vidí jako živý organismus, který podléhá i nemateriálním vlivům, takže práce na vinici podřizují fázím měsíce a pro ošetřování vinic si vyrábí vlastní extrakty z bylin. Při výrobě vína spoléhají na jeho přirozenou schopnost fermentace a při zrání každé víno dostane svůj čas.

Kutnohorsko je historicky spojeno s burgundskými odrůdami, které zde byly rozšířeny za vlády Karla IV. Vinné sklepy Kutná Hora na tento odkaz navazují obnovovavin původních historických vinic v teto oblasti a výrobou špičkových pinotů.